Ponad 4 tys. pacjentów reumatologicznych jest leczonych biologicznie

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2013 13:52

Z danych przedstawionych podczas 50. posiedzenia Zespołu Koordynacyjnego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych wynika, iż we wszystkich programach leczenia biologicznego odnotowano 6 509 pacjentów. W remisji, zgodnie z programem, zarejestrowano 788 pacjentów, zakończyło leczenie 600. W kwalifikacji zostało odrzuconych ogółem 204 wniosków.

Ponad 4 tys. pacjentów reumatologicznych jest leczonych biologicznie

Według danych z systemu informatycznego w chorobach reumatycznych ( RZS, MIZS, ZZSK, ŁZS) liczba aktywnie leczonych lekami biologicznymi (zakwalifikowane, w toku, nawrót) wynosi 4 180 (u 110 świadczeniodawców).

W sprawach technicznych Zespół prosi o zgłaszanie informacji przez stronę internetową infosimp (infosimp@nfz.gov.pl) rejestrującą zgłaszane problemy dotyczące aplikacji SMPT. Będą one szybciej realizowane przez NFZ dzięki podaniu danych (imię i nazwisko, ośrodek) przez lekarzy reumatologów lub dermatologów (koniecznie z dopisaniem numeru telefonu do kontaktu osoby zgłaszającej).

Zespół informuje, iż w obecnej sytuacji technicznej związanej z aplikacją, odrzucenie wniosku o zmianę leku jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia. W celu kontynuacji leczenia, skutecznego w opinii lekarza prowadzącego, można skorzystać z opcji zawieszenia leczenia - w tym celu należy anulować ostatnią ankietę monitorującą i zawiesić leczenie z datą poprzedzającą obowiązkową ankietę (np. dzień po podaniu ostatniej dawki leku, ale data musi być wcześniejsza niż data wizyty, którą wskazuje system). Jako powód zawieszenia powinna być podana remisja kliniczna. Nawet po okresie 2 tygodni można wrócić do leczenia i "odwiesić" pacjenta z podaniem aktualnej aktywności choroby, jeśli pojawią się oznaki zaostrzenia.

W czasie posiedzenia przyjęto ponadto rezygnację mec. Bartłomieja Kuchty z uczestnictwa w pracach Zespołu Koordynacyjnego.

Termin kolejnego posiedzenia zespołu wyznaczono na 24 kwietnia br.

Więcej: http://www.nfz.gov.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum