Ponad 30 tysięcy zł dla pielęgniarek. To "tygodniówka" pielęgniarek podróżnych

Autor: oprac. KG • Źródło: Puls HR01 września 2021 14:10

Ile może zarobić pielęgniarka poza Polską? Sporo. Nawet 8000 dolarów, czyli ponad 30 tysięcy złotych tygodniowo zarabiają pielęgniarki podróżne w Stanach Zjednoczonych.

Ponad 30 tysięcy zł tygodniowo. Tyle zarabiają pielęgniarki podróżne w USA Fot. Shutterstock
  • Pielęgniarki podróżne (turystyczne) nie są związane z jedną placówką
  • Szpitale czy przychodnie mogę wynająć pielęgniarki podróżne na pewien okres czasu poprzez firmę zewnętrzną 
  • W pandemii wiele pielęgniarek nie wytrzymało presji i zmieniło zawód, dlatego w Stanach Zjednoczonych na pielęgniarki turystyczne czeka 30 tys. wolnych miejsc pracy
  • Według eksperta zapotrzebowanie na tymczasowe pielęgniarki podróżujące prawdopodobnie utrzyma się w przyszłym roku

Zarobki pielęgniarek w Polsce i za granicą. Różnice są ogromne

Pielęgniarki podróżne to specjalistki, które nie pracują w jednym szpitalu, a podróżują po całym świecie i uzupełniają braki kadrowe w danej placówce. Potem ruszają tam, gdzie są potrzebne, do kolejnego szpitala.

Pielęgniarki podróżne to pracownice, które mają wszystkie konieczne uprawnienia do wykonywania zawodu, ale nie są związane z daną placówką, a szpitale czy przychodnie mogą je wynająć na pewien czas poprzez firmę zewnętrzną. 

Sprawdź: Ile zarabiają pielęgniarki, lekarze i salowe? Pensje niższe niż w ustawie być nie mogą

Na pielęgniarki podróżne czeka 30 tys. miejsc pracy

Jak informuje Bloomberg, istnieje około 30 000 wolnych miejsc pracy dla pielęgniarek turystycznych w całych Stanach Zjednoczonych (dane SimpliFi, firmy zajmującej się personelem medycznym), bowiem wiele osób wykonujących ten zawód nie wytrzymało presji związanej z pracą w czasie pandemii i zdecydowało o przebranżowieniu.

Oznacza to ogromny wzrost zapotrzebowania na personel medyczny, który - jak podaje portal - cały czas rośnie. Wynika to nie tylko z konsekwencji wariantu delta, który daje o sobie znać w USA, ale także z przesunięć terminów zabiegów czy operacji, które spowodowane były pandemią COVID-19.

Wraz z tym poszły w górę również wynagrodzenia pielęgniarek do wynajęcia.

Czytaj również: Podwyżki pielęgniarek to skandal. Masowo dochodzi do nieprawidłowości

Zarobki pielęgniarek podróżnych? Nawet ponad 30 tys. zł tygodniowo

Sięgają nawet 8000 dolarów tygodniowo, czyli ponad 30 tys. zł. Zdaniem cytowanego przez Bloomberga Tima McKenzie, dyrektora naczelnego Travel Nurse Across America, trend ten utrzyma się w najbliższym czasie.

- Wzrost liczby pacjentów i trudności z utrzymaniem stałego personelu oznaczają, że zapotrzebowanie na tymczasowe pielęgniarki podróżujące prawdopodobnie utrzyma się w przyszłym roku - uważa Tim McKenzie.

Jednak, jak przekonuje Lydia Mobley, pielęgniarka podróżna, nie jest to prosta praca.

- Byłam w Lansing w stanie Michigan i w ciągu pierwszych czterech godzin mojej zmiany zmarły trzy osoby.  W zimie zabrakło nam worków na zwłoki. To bardzo trudne, męczące psychicznie - opowiada o realiach pracy w czasie pandemii.

 Czytaj także: Będą pozwy pielęgniarek i położnych o zarobki? OZZPiP pyta PIP o wynagrodzenia minimalne

Pielęgniarki pokazały paski. Widać nawet 2,5 tys. zł "na rękę"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum