Ponad 3 mld zł na rozwój pediatrii. "Dzisiaj uruchamiamy ofensywę inwestycyjną"

Autor: Szymon Bijak • Źródło: Rynek Zdrowia03 października 2022 11:30

3 października oficjalnie rozdysponowane zostały 3 miliardy zł z Funduszu Medycznego, w ramach specjalnego subfunduszu, który ma za zadanie wesprzeć m.in. polską pediatrię. Pieniądze trafią do kilkunastu placówek w kraju, wyłonionych w procedurze konkursowej. - To jest wielki dzień dla polskiej pediatrii - powiedział, w trakcie konferencji prasowej w Katowicach, minister Adam Niedzielski.

Ponad 3 mld zł na rozwój pediatrii. "Dzisiaj uruchamiamy ofensywę inwestycyjną"
Ponad 3 mld zł na rozwój pediatrii. "Dzisiaj uruchamiamy ofensywę inwestycyjną". Fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter
  • Ponad 3,1 mld zł na inwestycje trafi do 14 szpitali leczących dzieci. Dzięki temu, zwiększy się komfort opieki nad małymi pacjentami w Polsce
  • — To wielki dzień dla polskiej pediatrii. Jeszcze nie było konkursu na tak ogromną kwotę. Początkowo na konkurs przeznaczyliśmy 2 mld zł. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie zwiększyliśmy pulę środków do ponad 3 mld zł — podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia, w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
  • Szef resortu dodał także, że właśnie rozpoczęła się "ofensywna inwestycyjna".
  • W ramach konkursu dla szpitali pediatrycznych, utworzone zostanie m.in. interdyscyplinarne centrum leczenia i diagnostyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Ponad 3 mld zł na rozwój pediatrii w ramach subfunduszu inwestycji strategicznych

W poniedziałek 3 października w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach, w trakcie briefingu prasowego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono wyniki naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego.

W ramach jednego z subfunduszy inwestycji strategicznych doszło do rozstrzygnięcia konkursu na rozwój pediatrii. Wszystko po to, aby przyspieszyć i zwiększyć możliwości dostępu do tej diagnostyki w naszym kraju. 

— Kwota przeznaczona na ten konkurs wynosi ponad 3 miliardy złotych. W jego ramach zgłosiły się 23 podmioty. Komisja, w wyniku przeprowadzenia procedury wyłoniła 14 z nich. Jednym z nich jest Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka.  Ogromnie się cieszę, że program rozbudowy, modernizacji i unowocześniania polskiej pediatrii umożliwi leczenie dzieciom w bardzo wielu miejscach w Polsce — powiedział prezydent w trakcie konferencji prasowej. 

Prezydent Andrzej Duda przypominał także, że "to nie są te środki, o których była mowa, dedykowane na leczenie operacyjne dzieci, leczenie terapiami farmakologicznymi, operacje, które w Polsce nie mogłyby się odbyć, czy specjalne, sprowadzane z zagranicy, drogie leki". 

Pula na projekty wynosi dokładnie 3,15 mld zł (pierwotnie miało to być "tylko" 2 mld). Środki inwestycyjne zostają uruchomione, aby jak najszybciej wszystkie projekty, polegające na budowie, rozbudowie i modernizacji szpitali pediatrycznych mogły zostać zrealizowane. 

Niedzielski: Dzisiaj uruchamiamy pewnego rodzaju ofensywę inwestycyjną

— To jest wielki dzień dla polskiej pediatrii. Można powiedzieć, że dzisiaj uruchamiamy pewnego rodzaju ofensywę inwestycyjną. To będzie wiele inwestycji — nie mieliśmy z czymś takim do czynienia w historii, żeby jednorazowo odbył się konkurs z takimi środkami, który dotyczy tak ważnego obszaru leczenia — dodał Adam Niedzielski.

Ponad 3 mld zł zostanie rozdysponowanych na 14 zatwierdzonych projektów. Każdy z nich jest wart od 100 do 300 mln zł. 

— To są projekty o bardzo dużej skali. Na przykład tutaj, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, przewidywana jest budowa nowego obiektu, który będzie sprzężony z istniejącym szpitalem. On natomiast zostanie wyremontowany, dostosowany, co pozwoli na optymalizację i reorganizację w kierunkach, które od dawien dawna uznajemy za kierunki zmian w systemie opieki zdrowotnej — wyjaśnił szef resortu zdrowia. 

Jednymi z największych projektów, bo opiewającymi się na blisko 300 mln zł, są m.in. utworzenie interdyscyplinarnego centrum leczenia i diagnostyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie czy utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Natomiast katowicka placówka otrzyma 168 mln zł. Powstanie tu drugi, składający się z ośmiu pięter budynek. Ulokowane zostaną w nim m.in. izba przyjęć, oddział medycyny zakaźnej, oddział i poradnia diabetologiczna oraz inne poradnie i szpitalne ambulatoria.

— Fundusz Medyczny diametralnie poprawił naszą sytuację — możemy realizować nadywkonania. To skraca natomiast kolejki. Dzięki inwestycjom, można zapewnić godne warunki dzieciom i ich rodzicom — podkreślił Marian Kreis, dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

"Inwestycja w pediatrię to inwestycja w najmłodsze pokolenie. To się zwróci"

— Ogromnie się cieszę, że dzięki uruchomieniu Funduszu Medycznego poprawi się jakość świadczonych usług dla naszych pacjentów. Wiemy, że pediatria w Polsce miewa się dobrze. Mamy świetnych specjalistów, natomiast warunki, w których pracujemy, na pewno jeszcze mogą się poprawić - przyznał prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Zwrócił też uwagę, że to wpłynie także na jakość kształcenia studentów, gdyż "zawsze to przyciąga, jak widać, że pracujemy w warunkach godnych XXI wieku". 

— Inwestycja w pediatrię to inwestycja w najmłodsze pokolenie. Ona zwróci się nam po tysiąckroć — dodał rektor. 

Placówki do 2029 mają otrzymać łącznie co najmniej 10 mld zł z subfunduszu

— Mam nadzieję, że dzięki temu programowi wiele dzieci zostanie uratowanych, a polska medycyna będzie nowocześniejsza — dodał prezydent RP.

— Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej, z jaką mamy do czynienia, widać priorytet działalności państwa, który będzie w najbliższych latach utrzymany — zakończył minister zdrowia. 

Przypomnijmy, że Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta RP we współpracy z ministrem zdrowia. Dotychczas pieniądze przeznaczane były na bieżąco głównie na leczenie i ratowanie życia. Na ten cel wydatkowanych zostało w granicach 550 mln zł. Blisko 100 mln zł resort zdrowia przeznaczył na ratunkowy dostęp do technologii lekowych.

Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej zapowiedziało ponadto, że do 2029 r. ze środków wspomnianego subfunduszu, placówki strategiczne dla systemu ochrony zdrowia otrzymają co najmniej 10 mld zł. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum