Ponad 28 mln zł strat szpitali pokryje samorząd, komercjalizacji nie będzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2016 19:28

Ponad 28 mln zł wynoszą straty podkarpackich placówek medycznych podległych samorządowi województwa na koniec ubiegłego roku. W poniedziałek (29 sierpnia) na ten temat rozmawiali radni województwa podkarpackiego.

Ponad 28 mln zł strat szpitali pokryje samorząd, komercjalizacji nie będzie
Ponad 28 mln zł strat szpitali pokryje samorząd, komercjalizacji nie będzie. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji sejmiku konferencję prasową na ten temat zwołali radni PO. Radny klubu PO w sejmiku Sławomir Miklicz mówił, że sytuacja w podkarpackich szpitalach jest dramatyczna. - W przypadku kilku placówek należałoby ogłosić upadłość, gdyby to były placówki działające w komercyjnych warunkach - alarmował.

Przedstawił dane, z których wynika, że straty w placówkach podległych samorządowi województwa na koniec ub. roku wynoszą ponad 28 mln zł. - Tyle jest do pokrycia z budżetu województwa. Takich środków nie ma. Tak złej sytuacji nie było jeszcze w historii - zaznaczył.

Zdaniem Miklicza, zarząd województwa "działa na szkodę podkarpackiej służby zdrowia". - PiS nie nadaje się do rządów, a szczególnie do rządów w służbie zdrowia. Zobowiązania szpitali dramatycznie rosną - podkreślił.

Powiedział, że z danych za pierwsze półrocze tego roku wynika, że straty w placówkach podległych samorządowi są dwa razy większe niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

Na zarzuty Miklicza odpowiedział członek zarządu woj. odpowiedzialny za służbę zdrowia Stanisław Kruczek. Jak tłumaczył, straty w placówkach medycznych wynikają m.in. z tego, że NFZ nie płacił szpitalom za wszystkie nadwykonania i taka sytuacja ma miejsce od kilku lat.

- To szpitale musiały pokrywać nadwykonania m.in. z kredytów, które przeradzały się w zobowiązania długoterminowe. Dołożyło się do tego dzielenie kontraktów z NFZ na jednostki prywatne. Sytuacja naszych szpitali jest absolutnie dramatyczne i o tym wiemy. To, co możemy jako zarząd województwa robić, to przede wszystkim konsolidacja, czyli łączenie szpitali. Potrzebna jest koordynacja lecznictwa zamkniętego na poziomie regionu - dodał Kruczek.

Samorząd w najbliższym czasie planuje połączyć dwa rzeszowskie szpitale: Podkarpackie Centrum Płuc i Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1. W ubiegłym roku samorząd woj. i władze Przemyśla zdecydowały o połączeniu dwóch funkcjonujących w tym mieście szpitali: wojewódzkiego i miejskiego. Proces łączenie obu placówek wciąż trwa.

Kruczek zaznaczył, że strata ponad 28 mln zł zostanie pokryta z budżetu województwa. Zapewnił, że pieniądze są zabezpieczone w budżecie na ten cel. - Żadnej placówce nie grozi komercjalizacja - powiedział.

Kruczek podkreślił, że dyrekcje zadłużonych szpitali muszą przedstawić również plan naprawczy.

Czytaj: Raport NIK: publiczne szpitale nie są skutecznie motywowane do restrukturyzacji 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum