×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 15 mld zł na podwyżki? W planach wzrost wycen chirurgii, interny i ginekologii

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia05 czerwca 2023 13:30Aktualizacja: 05 czerwca 2023 16:09

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło trzy warianty wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia, które wejdą w życie od 1 lipca. Najwyższy z nich, zakładający dodatkowe 15,05 mld zł, obejmuje zmiany wynagrodzeń, inflację oraz retaryfikację w trzech zakresach: chirurgii, interny i ginekologii. Decyzja o przyjęciu ostatecznego rozwiązania może zapaść jeszcze dziś.

Ponad 15 mld zł na podwyżki? W planach wzrost wycen chirurgii, interny i ginekologii
Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia. MZ wybiera wariant ich pokrycia Fot. AdobeStock
 • 5 czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło trzy warianty wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji realizacji podwyżek w ochronie zdrowia
 • Wyższe pensje wejdą w życie 1 lipca, a są następstwem ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych
 • Wśród zaprezentowanych trzech wariantów skutki nowych rozwiązań wyliczono na 6,5 mld, 14,4 mld oraz 15,05 mld zł (rocznie)
 • Najwyższy z tych wariantów obejmuje zmiany wynagrodzeń, inflację oraz retaryfikację w trzech zakresach: chirurgii, interny i ginekologii
 • Ostateczna decyzja zapadnie być może jeszcze dziś. W kolejnych dniach resort zdrowia będzie rozmawiał z interesariuszami o przyjętym wariancie

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia. Wybór MZ spośród trzech wariantów

W poniedziałek - 5 czerwca - w trakcie posiedzenia prezydium trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia zaprezentowano trzy warianty wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji sfinansowania podwyżek w ochronie zdrowia, które wejdą w życie od 1 lipca. 

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia potwierdzili, że zebrane przez AOTMiT dane na temat wynagrodzeń z poszczególnych placówek dotyczą 80 proc. wartości umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Wśród zaprezentowanych trzech wariantów skutki nowych rozwiązań wyliczono na 6,5 mld, 14,4 mld oraz 15,05 mld zł (rocznie).

Najwyższy z tych wariantów, który miałby być przyjęty (ostateczna decyzja zapadnie być może jeszcze dziś) obejmuje zmiany wynagrodzeń, inflację oraz retaryfikację w trzech zakresach:

 • chirurgii,
 • interny,
 • ginekologii.

Wkrótce resort zdrowia będzie rozmawiał z interesariuszami o przyjętym wariancie.

"Celem jest pokrycie finansowe inflacji oraz działania w obszarze ryczałtu"

Przypomnijmy, że na dokładne wyliczenia i przyjęty wariant z niecierpliwością czekają dyrektorzy placówek, gdyż na niespełna miesiąc przed obligatoryjnym wzrostem minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia wciąż nie wiedzą, jak zostaną sfinansowane te podwyżki. A do 31 maja, bez tych konkretnych danych, mieli podpisywać porozumienia płacowe ze związkami zawodowymi.

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski przyznał w rozmowie z rynkiem zdrowia, iż "trudno opierać się na doniesieniach medialnych, czy zapowiedziach padających na konferencjach prasowych".

W ten sposób odniósł się do ubiegłotygodniowej konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, zapowiadającego przekazania podmiotom dodatkowych pieniędzy m.in. na lipcowe podwyżki.

- Zrekompensujemy wzrost wynagrodzeń minimalnych, ale chcemy, żeby rosły też pozostałe wynagrodzenia. Naszym celem jest pokrycie finansowe inflacji oraz działania w obszarze ryczałtu - tłumaczył wówczas Niedzielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze