Ponad 100 pielęgniarek może odejść z pracy. Nie zgadzają się na degradację płacową

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, Radio Kraków24 stycznia 2023 09:40

Na najbliższą środę, 25 stycznia, zaplanowane zostało kolejne spotkanie negocjacyjne między związkiem zawodowym pielęgniarek szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie a jego dyrekcją - poinformowało Radio Kraków. Pracownice otrzymały ultimatum: zgodzą się na obniżenie wynagrodzeń i stopnia zawodowego albo stracą pracę. Interwencję zapowiedzieli parlamentarzyści.

Ponad 100 pielęgniarek może odejść z pracy. Nie zgadzają się na degradację płacową
Kolejny szpital wypowiedział warunki pracy i płacy pielęgniarkom, aby nie płacić wyższych wynagrodzeń Fot. Shutterstock
  • Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie wypowiedziała pielęgniarkom dotychczasowe warunki pracy i płacy
  • Chodzi o to, aby nie płacić najwyższych przewidzianych przepisami dla tej grupy zawodowej wynagrodzeń minimalnych. Sprawa dotyczy nawet 140 pracownic
  • Jak donosi Radio Kraków, blisko 30 pielęgniarek zgodziło się już zaakceptować warunki pracy. W sprawie pozostałych toczą się negocjacje. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 stycznia 
  • - Od lat obiecywano nam, że gdy będziemy podnosić kwalifikacje i doskonalić warsztat pracy, możemy liczyć na większą pensję i awans, czujemy się oszukane - mówi w rozmowie z Radiem Joanna Budzik, pielęgniarka ze szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie

Spór o podwyżki w Szpitalu św. Łukasza. Ponad sto pielęgniarek może odejść z pracy

W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie trwają negocjacje. To kolejna placówka, której zarządzający zdecydowali się zmienić warunki pracy i płacy zatrudnianym pielęgniarkom i położnym, aby nie płacić najwyższych przewidzianych w ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. 

Jak donosi Radio Kraków, blisko 30 pielęgniarek zgodziło się już zaakceptować warunki pracy. W sprawie pozostałych toczą się negocjacje. Najbliższe spotkanie odbędzie się 25 stycznia.

- Od lat obiecywano nam, że gdy będziemy podnosić kwalifikacje i doskonalić warsztat pracy, możemy liczyć na większą pensję i awans, czujemy się oszukane - mówi w rozmowie z Radiem Joanna Budzik, pielęgniarka ze szpitala św. Łukasza.

Dyrekcja tłumaczy się z kolei, że w sytuacji rosnącej inflacji i rosnących kosztów płacy i utrzymania, musi szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. 

Pielęgniarki o pomoc w tej sprawie zwróciły się do posłów ziemi tarnowskiej. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko obiecała poruszyć temat z przedstawicielami resortu zdrowia na Komisji Zdrowia. Jak zwróciła uwagę na antenie Radia Kraków, problemy z wypłatą nowych wynagrodzeń ma głównie personel zatrudniony w placówkach na terenie woj. małopolskiego, świętokrzyskiego i części podkarpackiego. 

Dyrekcje kolejnych szpitali wypowiadają warunki płacy. "To jak zmowa pracodawców"

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych przewiduje dla pielęgniarek i położnych z tytułem magistra i specjalizacją minimalne płace na poziomie 7 300 zł brutto.

Na początku roku na zmianę warunków pracy i płacy zdecydowała się dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, a w ostatnich dniach także Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ropczycach w woj. podkarpackim.

W ropczyckim ZOZ-ie pielęgniarki do dziś nie otrzymały przewidzianych w ustawie podwyżek, a w ostatnich dniach dyrekcja poinformowała, że grupie najlepiej wykształconych proponuje zmianę warunków zatrudnienia.

- Zaczyna to wyglądać jak zmowa pracodawców. W samym województwie podkarpackim ustawy o podwyżkach nie realizuje już bodaj 14 placówek - m.in. szpitale w Mielcu, Stalowej Woli czy Krośnie - powiedziała kilka dni temu w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Maria Golenia, przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP w ZOZ Ropczyce.

Jeszcze w listopadzie minionego roku z informacji resortu zdrowia (przekazanej podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia) wynikało, że raptem siedem szpitali nie realizuje ustawy. Liczba ta jednak rośnie. Zdaniem pielęgniarek OZZPiP, płac minimalnych nie podniosło w myśl ustawy nawet ok. 30 proc. szpitali w Polsce. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum