Pomysły na ratowanie lubelskiego szpitala

Autor: Gazeta Wyborcza, LJ/ Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2009 12:48

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dyrekcja i personel podejmują wysiłki, aby ratować zadłużony na 100 mln zł szpital. - W tym roku zaoszczędzimy 14 mln złotych - mówi Ryszard Śmiech, dyrektor WSzS.

Jego zdaniem, konieczne będzie obniżenie wydatków na materiały jednorazowe i wprowadzenie oszczędności na lekach. Chodzi o monitorowanie zużycia leków i monitorowanie diagnostyki.

Większym wyzwaniem będzie redukcja zatrudnienia. Na początku stycznia załoga zgodziła się na 15-procentowe obniżenie pensji. - Do końca czerwca miałoby odejść 5 procent załogi (w sumie w szpitalu jest 1410 etatów). - Część na emeryturę - wyjaśnił dyrektor.

Z zaoszczędzonych środków mają powstać dochodowe oddziały. Obecnie władze szpitala zastanawiają się, czy nie utworzyć oddziałów hematologii i reumatologii.

Dług szpitala wynosi 100 mln zł. Placówka ma problem z usyskaniem kredytu bankowego. Sytuacji nie poprawiły pieniądze od samorządu województwa. Pod koniec ubiegłego roku sejmik zgodził się na pożyczenie szpitalowi 8 mln zł. Teraz dyrektor stara się o poręczenie przez zarząd województwa kredytu dla szpitala w wysokości 60 mln zł.

Jeszcze w tym roku szpital planuje zainwestować w termomodernizację placówki. Koszt to ok. 6 mln zł. Trzy czwarte ma być sfinansowane ze środków unijnych. Dzięki temu zmniejszą się rachunki za ciepło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum