Pompy insulinowe dla dzieci: mają być...

Autor: Metro, IB/Rynek Zdrowia • • 25 czerwca 2009 10:23

Wraca problem pomp insulinowych dla dzieci: NFZ od 1 stycznia br. finansuje ich zakup dla pacjentów do 18 roku życia, ale poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu same ustalają kwoty, nie zawsze wystarczające, na ten cel. Zakupy spowalnia dodatkowo prawo zamówień publicznych. Fundacja Jurka Owsiaka każdego dnia zasypywana jest prośbami o sfinansowanie zakupu urządzeń.

Poradnia diabetologiczna Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie otrzymała właśnie dziewięć pomp insulinowych kupionych przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Pieniądze z Funduszu pokrywają tylko część naszych potrzeb - mówi gazecie Metro dr Elżbieta Dziubińska-Kolender.

Według szacunków, w całym województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 300 dzieci z cukrzycą, które powinny być leczone w ten sposób. Tymczasem Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ zapewnił na razie środki na zakup zaledwie 34 pomp - podaje Metro.

- Szczególnie zależy mi, żeby pompy dostali pacjenci, którzy skończą wkrótce 18 lat. To data graniczna, po której NFZ już nie refunduje tego leczenia. Dlatego najmłodszych odsyłam do WOŚP, która kupuje pompy dla dzieci do 10 roku życia - nie ukrywa dr Dziubińska-Kolender.

- Informacja, że w województwie warmińsko-mazurskim istnieje zapotrzebowania na 300 pomp insulinowych, jest nieprecyzyjna - twierdzi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Pod opieką poradni diabetologicznej WSSD w Olsztynie pozostaje 350 dzieci, jednak nie wszystkie wymagają leczenia przy użyciu pompy insulinowej. WM OW NFZ skontaktował się dziś z dr Elżbietą Kolender, która potwierdziła, iż w chwili obecnej nie istnieje zapotrzebowanie na 300 pomp.
 
Magdalena Mil dodaje, że WM OW NFZ w miarę posiadanych środków finansowych systematycznie zwiększa kontrakt w zakresie realizacji Programu leczenia cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej. Na Warmii i Mazurach program ten realizuje właśnie WSSD w Olsztynie. Na początku roku 2009 zapotrzebowanie określono na 18 pomp, które oddział NFZ zakontraktował, przeznaczając na ten cel 161 tys. 196 zł. W maju br., zgodnie z informacjami o zapotrzebowaniu na kolejne pompy insulinowe, oddział NFZ podpisał kontrakt na kolejnych 15 pomp. Obecna wartość kontraktu wynosi 283 tys. 596 zł. (33 pompy). Do końca roku 2009, w miarę posiadanych środków finansowych, oddział planuje zwiększenie liczby pomp insulinowych do 50 sztuk.

Katarzyna Chmiel, koordynator programu pomp insulinowych WOŚP, twierdzi, że podobnie jak z Olsztyna, również z całego kraju dochodzą jednak informacje, że pomp insulinowych dla dzieci brakuje: codziennie odbiera telefony od lekarzy z różnych części Polski, którzy pytają o możliwość zakupu pomp insulinowych przez Fundację.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył 1,5 mln zł na zakup pomp insulinowych (jedna kosztuje 10-15 tys. zł), ale i w tym regionie są problemy. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dostał wprawdzie pieniądze na 30 takich urządzeń, ale wciąż na nie czeka: przetarg dopiero się zakończył. Podobnie dzieje się w warszawskim Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Litewskiej. Umowę na kupno pomp za 880 tys. zł lecznica podpisała zaledwie wczoraj. W Katowicach, gdzie do rozdysponowania było 700 tys. zł, formalności udało się załatwić dopiero na początku czerwca.

Fundacja Jurka Owsiaka nie jest w stanie rozwiązać problemu. Nie kupi zapowiadanych 700 pomp. Będzie ich dużo mniej i tylko dla tych dzieci, którym pomocy odmówi NFZ. Jerzy Owsiak podkreśla, że WOŚP wykorzystała wszystkie pieniądze, pomogając w sumie ponad 3 tys. dzieci, co  jest rekordem na skalę światową. Uważa, że minister zdrowia nie dotrzymała słowa: nie kupiono pomp wszystkim dzieciom, które na to czekały, a program został przygotowany nieprofesjonalnie.

Zdaniem Jakuba Gołąba, rzecznika resortu zdrowia, to niesprawiedliwa ocena.

- Obowiązuje prawo zamówień publicznych, które spowalnia realizację programu - przypomina rzecznik. - Resort zrobił swoje: stworzyliśmy program, zabezpieczyliśmy pieniądze, teraz wszystko zależy od sprawności samych szpitali.

Na temat wskazań i potencjalnych korzyści płynących ze stosowania pomp insulinowych u dzieci czytaj w Rynku Zdrowia: http://www.rynekzdrowia.pl/Rynek-Zdrowia/archiwum,Cos-wiecej-niz-gadzet,1370,2008,7.html

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum