×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomorze: wzrosły ceny za wydanie odpisu historii choroby

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia29 lipca 2009 12:27

Pacjenci Szpitala w Malborku, od pewnego czasu muszą płacić za odpis historii choroby 4,50 zł plus 22-procentowy VAT. Dyrekcja tłumaczy, że wszystko jest zgodnie z prawem.

Pomorze: wzrosły ceny za wydanie odpisu historii choroby
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do niedawna cena takiego odpisu była dużo niższa. Szpital wyjaśnia, że pobiera opłatę na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia, mówiącego o wydawaniu dokumentacji szpitalnej – pisze Dziennik Bałtycki.

– To nie jest zwykła kserokopia, tylko odpis za zgodność z oryginałem. Taki dokument potrzebny jest pacjentom do firm ubezpieczeniowych, do ZUS. Instytucje nie rozpatrzą składanych wniosków o wypłatę odszkodowania, jeśli nie będzie potwierdzenia za zgodność z oryginałem – twierdzi dr Barbara Kawińska, zastępca dyrektora malborskiego szpitala ds. medycznych.

Obecna stawka obowiązuje od 25 maja br. Wprowadzono ją po tym, gdy przy dalszym porządkowaniu spraw księgowych z przeszłości okazało się, iż placówka nie korzystała z możliwości naliczania ustawowych stawek. Z uzyskanych pieniędzy placówka m.in. wypłaca premie dla osób, które zajmują się wydawaniem dokumentacji. Robią to dodatkowo, a pracują w innym dziale.

W Szpitalu w Tczewie od lipca obowiązuje nowy cennik. Za ksero historii choroby trzeba zapłacić 10 zł opłaty stałej i dodatkowo 30 gr za każdą stronę A4, za wyciąg lub odpis dokumentacji medycznej już 25 zł.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku opłatę za jedną kartkę odpisu dokumentacji medycznej nalicza się tak samo, jak w Malborku 4,50 zł plus 22 proc. VAT. Za ksero tej dokumentacji trzeba natomiast zapłacić 44 gr za każdą stronę.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku pacjent płaci 48 groszy za jedną stronę kserokopii, tyle samo za odpis historii choroby, a za zaświadczenie o stanie zdrowia – 30 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze