Pomorze: tu też kolejka (do sądu) po należności od NFZ

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 20 września 2011 14:11

Do pomorskich sądów coraz częściej trafiają kolejne pozwy o zwrot przez Narodowy Fundusz Zdrowia pieniędzy wydanych na leczenie. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na drodze sądowej stara się odzyskać od NFZ 12,5 mln złotych za przypadki tzw. ostre oraz za procedury onkologiczne.

Pomorze: tu też kolejka (do sądu) po należności od NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przykładem dla wielu szpitali może być droga sądowa, jaką przebył Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy. W efekcie sąd zastosował tryb nakazowy - komornik zabezpieczył zasądzaną kwotę (661 tys. zł za świadczenia kardiologiczne) na koncie Kujawsko-Pomorskiego OW NFZ.

Podobną drogę wybrało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne występując do gdańskiego sądu o zapłatę około 5 mln zł za leczenie udarów, zawałów serca oraz za porody i przeszczepy. Oprócz należności za świadczenia nielimitowane, UCK żąda także zapłaty 12,5 mln zł za leczenie chorych w trybie nagłym oraz za procedury onkologiczne. Łącznie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne domaga się przekazania przez płatnika około 40 mln zł.

- Zaproponowaliśmy UCK pokrycie 100 proc. kosztów świadczeń nielimitowanych, tj. 2,8 mln zł oraz 30 proc. wydatków na świadczenia ponadlimitowe. Na naszą propozycję szpital się nie zgodził. Następnie zaproponowaliśmy zapłatę tylko za wszystkie procedury nielimitowane - także bez aprobaty. Te pieniądze po prostu czekają, aby je odebrano. Naszym obowiązkiem jest płacenie za wszystkie świadczenia nielimitowane i nie podlega to żadnej dyskusji - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- Nie obawiamy się sytuacji, jaka wydarzyła się w Bydgoszczy, gdzie komornik zabezpieczył na koncie Funduszu kwotę należna szpitalowi za świadczenia nielimitowane. Tego rodzaju płatności regulujemy. Inną kwestią są świadczenia limitowane, za które płacimy w zależności od posiadanych środków - dodaje Szymański.

W ramach korekty tegorocznego planu finansowego Funduszu Pomorski OW NFZ otrzyma dodatkowe 41 mln złotych. Na co pójdą te pieniądze?

- Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, bo jest to sprawa stosunkowo świeża. W sporej części zostaną zapewne przeznaczone na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, w tym na poradnie onkologiczne - stwierdza rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze