Pomorze: szpital w Bytowie będzie spółką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2009 20:08

Rada powiatu bytowskiego przyjęła dziś (26 lutego) uchwałę o przekształceniu miejscowego szpitala w spółkę prawa handlowego. W nowej formie lecznica ma zacząć działać 1 lipca tego roku. Jedynym udziałowcem spółki będzie powiat.

- Jest to pierwszy szpital powiatowy w regionie, który skorzysta z możliwości przekształcenia w spółkę prawa handlowego w ramach rządowego programu Ratujmy polskie szpitale - powiedział dyrektor szpitala Zbigniew Bińczyk.

W przyjętej uchwale zapisano, iż kapitał zakładowy Szpitala Powiatu Bytowskiego Sp. z o.o. będzie wynosił 25 mln zł (w tym 500 tys. zł w gotówce, pozostałą część kapitału będą stanowić nieruchomości i ruchomości obecnie funkcjonującego szpitala, który zostanie zlikwidowany).

Zaległe zobowiązania likwidowanej placówki przejmie powiat. Starosta Jacek Żmuda-Trzebiatowski poinformował, że chodzi o blisko 14 mln zł. - Przy przekształceniach chcemy skorzystać z rządowego programu "Ratujmy polskie szpitale". Z analizy jego założeń wynika, że możemy liczyć na finansowe wsparcie rzędu 7 mln zł - mówi starosta.

Do przekształcenia szpitala w spółkę powiat przygotowywał się kilkanaście miesięcy. W trakcie prac rozważano kilka wariantów takiej operacji. W jednym zakładano przekształcenie szpitala w spółkę przy pomocy prywatnego inwestora, w innym, iż udziały oprócz powiatu obejmą również gminy miejskie Bytów i Miastko, na terenie których znajdują się budynki lecznicy.

Po przekształceniu szpital nadal będzie funkcjonował w obu miastach. Niewykluczona jest jednak reorganizacja pionów medycznych w taki sposób, by się one nie dublowały. Bytowski szpital ma 161 łóżek i zatrudnia ok. 300 osób. Bieżąca działalność placówki nie przynosi strat. Ubiegły rok szpital zakończył zyskiem w wysokości 300 tys. złotych - poinformował dyrektor Bińczyk.

Program Ratujemy polskie szpitale zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. Ma on obowiązywać w latach 2009-2011.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum