XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Pomorze: pacjenci mają trudności w dostępie do badań RM i TK

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2018 13:00

Pacjenci z Trójmiasta miesiącami oczekują na badania rezonansem magnetycznym. Tylko trochę lepiej jest z tomografią komputerową. Lekarze tłumaczą, że winny jest temu zbyt niski kontrakt.

Pomorze: pacjenci mają trudności w dostępie do badań RM i TK. Fot. Archiwum

Dr Edyta Szurowska przewodnicząca Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego na Pomorzu przyznaje, że istotnie pacjenci z Pomorza długo czekają na badania. Problem ten jednak dotyczy całej Polski. Sytuacja uległa poprawie w ostatnim kwartale ubiegłego roku dzięki dodatkowym środkom z Narodowego Funduszu Zdrowia.

W tomografii komputerowej (TK) praktycznie kolejka dla pacjentów, którzy mieli wskazania do przyspieszonych badań, została zlikwidowana. Czas oczekiwania na badanie rezonansu magnetycznego (RM) również znacznie się skrócił. Ale dodatkowe pieniądze zostały wykorzystane i wróciliśmy do kontraktu z poprzednich miesięcy. To pokazuje, że mamy wystarczającą liczbę placówek, które wykonują badania, i wyższe kontrakty rozwiązałyby problem.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku pomorski NFZ otrzymał dodatkowe pieniądze m.in. na badania RM i TK. Na rezonans magnetyczny przeznaczono ponad 2,6 mln zł. To pozwoliło sfinansować dodatkowo 6302 badania. Na tomografię komputerową wydano ponad 3 mln zł, co przełożyło się na 9410 dodatkowych badań. 

Jak zapewnia Pomorski OW NFZ, jeżeli takie dodatkowe pieniądze dostanie także w tym roku, to na pewno diagnostyka obrazowa będzie jednym z priorytetów.

Więcej: trojmiasto.wyborcza.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum