Pomorze: dodatkowe pieniądze głównie na leczenie onkologiczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 16 października 2009 10:10

Pomorskie szpitale dostaną dodatkowe pieniądze od Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie w tym roku. 25 mln zł będzie przeznaczone jednak tylko na onkologię, chemioterapię niestandardową i świadczenia wysokospecjalistyczne, głównie przeszczepy.

Pieniędzy na pilne leczenie pomorskim lecznicom zaczęło brakować już we wrześniu.

Skończyły się m.in. fundusze na zaawansowaną terapię herceptyną, z której korzystały pacjentki z rakiem piersi z Gdyńskiego Centrum Onkologii. Nie było pieniędzy na zabiegi małych pacjentów Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lecznice przekroczyły limity na własne ryzyko, mimo że fundusz regularnie zapowiadał, iż w tym roku w związku z kryzysem dopłat za nadwykoniania nie będzie.

Dyrektorzy placówek postanowili walczyć o pieniądze. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Gdyńskie Centrum Onkologii chciało się nawet sądzić z NFZ, ale pozwu złożyć nie zdążyło, bo Fundusz ogłosił, że pomorskie szpitale mogą liczyć na dodatkowe 25 mln zł.

Jak podkreślił Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ, zwrot kosztów za nadlimity dotyczy jednak tylko trzech działów: onkologii, chemioterapii niestandardowej i świadczeń wysokospecjalistycznych, głównie przeszczepów.

Pieniądze trafią więc głównie do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz Gdyńskiego Centrum Onkologii. Na pomoc pozostałym szpitalom prawdopodobnie już nie wystarczy.

Elżbieta Kruszewska, wicedyrektor GCO, cieszy się z dodatkowych pieniędzy. Koszt nadlimitów w jej szpitalu wynosi 1,7 mln, z czego 1,4 mln to procedury onkologiczne.

Nie wyobraża sobie, co byłoby gdyby szpital nie dostał tych funduszy.

– Pacjenci i tak muszą czekać miesiąc na zabieg. Wydłużenie tej kolejki byłoby po prostu zbrodnią – uważa dyrektorka.

Na duże pieniądze liczy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Jak podaje Ewa Książek-Bator, dyrektor placówki, lecznicy należą się 24 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum