Pomorze: brakuje łóżek internistycznych, chcą zmienić algorytm finansowania

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2011 09:11

Niewystarczająca liczba łóżek internistycznych w trójmiejskich szpitalach była tematem obrad nadzwyczajnego posiedzenia Pomorskiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, zwołanego 19 lipca przez wojewodę pomorskiego Romana Zaborowskiego.

Pomorze: brakuje łóżek internistycznych, chcą zmienić algorytm finansowania

Uczestnicy posiedzenia zwracali uwagę, że problem wolnych miejsc internistycznych rozwiązałyby Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze. Podkreślali, że społeczeństwo starzeje się, w związku z czym rośnie liczba pacjentów w podeszłym wieku.

Obecna na spotkaniu dyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ poinformowała, że Fundusz dysponuje środkami na finansowanie ZOL. Z przekazanych podczas spotkania informacji wynika, że niektóre z pomorskich szpitali rozważają utworzenie oddziałów długoterminowej opieki medycznej, których utrzymanie jest znacznie mniej kosztowne niż oddziałów internistycznych.

Przyczyną wzrostu liczby pacjentów internistycznych jest też na brak kontraktów dla dwóch trójmiejskich oddziałów kardiologicznych w Pomorskim Centrum Traumatologii i Zespole Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych.

Wojewoda pomorski Roman Zaborowski i wicemarszałek województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń zapowiedzieli, że zwrócą się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o rozważenie zmiany zapisów ustalających aktualny algorytm podziału środków finansowych na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach kraju. Jak informuje nas Roman Nowak, rzecznik prasowy wojewody pomorskiego, w opinii pomorskich władz aktualny algorytm jest niekorzystny dla województwa, gdyż nie uwzględnia specyfiki regionu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum