Pomorze: będzie nowy konkurs dla poradni specjalistycznych, ale...

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2010 12:23

Ministerstwo Zdrowia powinno zbadać okoliczności konkursu na świadczenia w poradniach specjalistycznych na Pomorzu - uważa rada POW NFZ.

Pomorze: będzie nowy konkurs dla poradni specjalistycznych, ale...

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeprowadził konkurs na świadczenia specjalistyczne na II półrocze br., ale już według nowych, bardziej rygorystycznych zasad, tj. z uwzględnieniem standardów zawartych w rozporzadzeniu ministra zdrowia. W efekcie bez kontraktu zostało około 200 poradni specjalistycznych.

– Po licznych interwencjach przedłużono im aneksem kontrakt o dwa miesiące, a następnie będzie przeprowadzony konkurs uzupełniający. Przeznaczono na to jednak za mało pieniędzy. Ponadto o kontraktowaniu będzie decydował ten sam system komputerowy, który nie uwzględnia pewnych istotnych danych. W rezultacie może być znowu tak, że pewne poradnie, często jedyne na swoim terenie w danej specjalności, zostaną bez finansowania – mówi Ryszard Dubiela, wiceprzewodniczący rady POW NFZ.

Dlatego rada pomorskiego Funduszu uchwaliła skierowanie do Ministerstwa Zdrowia wniosku o przeprowadzenie kontroli dotyczącej prawidłowości ogłoszenia i przeprowadzenia konkursu w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji. Rada negatywnie zaopiniowała też prognozy finansowe dla pomorskiej ochrony zdrowia na 2011 rok.

– Mimo że na papierze mamy niewielki wzrost budżetu, to narzucone nam przez centralę wskaźniki i założenia do zrealizowania sprawiają, ze do zbilansowania zabrakłoby nam około 170 mln zł. To jest bardzo zły plan – ocenia Ryszard Dubiela.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum