Pomorze: a jednak dostaną kontrakty

Autor: DK, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2010 11:19

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zadeklarował, że przeprowadzi konkurs uzupełniający dla około 200 poradni specjalistycznych, które nie dostały kontraktów na II półrocze.

Wśród nich jest wiele poradni będących często jedyną placówką z określoną specjalnością  na danym terenie. Jak wyjaśnia POW NFZ, powodem utraty przez nie kontraktów na świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w II półroczu br. były standardy określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Pomorski oddział Funduszu jako pierwszy w kraju uwzględnił je w konkursie.

– Straciliśmy kontrakty na sześć poradni: endokrynologiczną, okulistyczną, ortopedyczną, pulmonologiczną , urologiczną i dermatologiczną, a w naszym rejonie mieszka 33 tys. osób. Nie jest prawdą, że decydowały wyższe wymagania wobec przychodni. Dla Funduszu najważniejsza była zaproponowana cena. Dochodziło do takich sytuacji, że gdy obniżaliśmy oczekiwania cenowe, NFZ zaproponował nam większy kontrakt na urologię, po czym ostatecznie go nie podpisał – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Piotr Mazurkiewicz, prezes spółki i dyrektor NZOZ Gdańskiego Centrum Zdrowia.

NZOZ GCZ przygotował nawet specjalną mapkę , która pokazuje, że w efekcie ostatniego konkursu dla poradni specjalistycznych Śródmieście oraz dziesięć gdańskich dzielnic straciło dostęp do urologa. Poradnie działają jednak dalej, choć procedury konkursu uzupełniającego potrwają, a na wyniki też trzeba zaczekać.

– Liczymy na aneksy do umów na I półrocze – wyjaśnia dr Mazurkiewicz.  – W jaki sposób ostatecznie będzie rozwiązany ten problem na Pomorzu, rozstrzygną ustalenia POW NFZ z Centralą Funduszu i Ministerstwem Zdrowia. Na razie płatnik deklaruje, że zostaną przedłużone umowy wszystkim poradniom, które straciły kontrakty – dodaje Piotr Mazurkiewicz.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum