Pomorze. Zawieszono działalność 6 oddziałów szpitalnych. RAPORT Rynku Zdrowia

Autorzy: JJ; JKB • Źródło: Rynek Zdrowia13 sierpnia 2021 09:24

O trudnej sytuacji w polskich szpitalach mówi się coraz częściej. W woj. pomorskim zawieszono działalność sześciu oddziałów, ale wciąż toczy się postępowanie administracyjne w sprawie kolejnych wniosków.

Pomorze. Zawieszono działalność 6 oddziałów szpitalnych. RAPORT Rynku Zdrowia
Na Pomorzu zawieszono kilka oddziałów. Fot. AdobeStock
  • Oddziały są zamykane w kolejnych województwach. Dotychczas sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na Śląsku, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i w Zachodniopomorskiem
  • Teraz sprawdziliśmy Pomorze. W regionie zawieszono m.in. oddziały Szpitala Puckiego, a także cztery oddziały w placówkach w Kwidzynie, Kartuzach, Gdyni i Wejherowie
  • W ramach Raportu Rynku Zdrowia, sprawdzamy jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach jeśli chodzi o zawieszane/zamykane oddziały

Do tej pory pisaliśmy w naszym raporcie o sytuacji na Śląsku (Dramat pacjentów. 13 oddziałów szpitalnych w woj. śląskim zawieszonych. W kolejce jeszcze sześć), na Lubelszczyźnie (Fatalna sytuacja na Lubelszczyźnie. Zamknięto pediatrię w trzech szpitalach), na Podkarpaciu (Na Podkarpaciu zamknięto trzy oddziały szpitalne. Dotyczy to m.in. Nowej Dęby i Sanoka), w Małopolsce (Małopolska. Oddziały zawieszone w 6 szpitalach. Co jest powodem? RAPORT Rynku Zdrowia) i Zachodniopomorskiem (Zachodniopomorskie. Pięć oddziałów zawieszonych. Brakuje rąk do pracy). Poza tym sprawdziliśmy również sytuację w Wielkopolsce oraz woj. kujawsko-pomorskim.

Czytaj więcej: Kujawsko-pomorskie. Do zamknięcia osiem oddziałów w pięciu szpitalach. Niektóre do grudnia

Wielkopolska. Zamknięto aż 10 oddziałów szpitalnych. W większości przez brak personelu

Kolejnym punktem na naszej mapie jest Pomorze.

Zawieszone oddziały na Pomorzu

Jak podał Pomorski Urząd Wojewódzki, jeszcze przed 1 czerwca wpłynęły wnioski o zawieszenie działalności oddziałów szpitalnych w Pucku. Z kolei po 1 czerwca zgłoszono kolejnych sześć wniosków. Na podstawie tych dokumentów zdecydowano o zawieszeniu czterech oddziałów: w Gdyni, Wejherowie, Kwidzynie i Kartuzach.

Zawieszone oddziały w województwie pomorskim:

  • Oddział pediatryczny – Szpital Pucki Sp. z o.o. – 01.06.2021-30.11.2021,
  • Oddział położniczo-ginekologiczny i oddział neonatologiczny – Szpital Pucki Sp. z o.o. – 01.06.2021-30.11.2021,
  • Oddział pediatryczny – ZDROWIE Sp. z o.o. w Kwidzynie – 01.08.2021-31.10.2021,
  • Oddział chirurgii dziecięcej – Szpitale Pomorskie sp. z. o.o. (jednostka w Gdyni) – 01.06.2021-31-08.2021,
  • Oddział otolaryngologiczny – Szpitale Pomorskie sp. z. o.o. (jednostka w Wejherowie) – 28.07.2021-31.12.2021
  • Oddział chorób wewnętrznych – Powiatowe Centrum Zdrowia sp. Z o.o. w Kartuzach – 26.07.2021-15.08.2021

Jak informuje PUW, w sprawie wniosków od Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. wciąż toczy się postępowanie administracyjne.

Pomorze. Jakie są powody zamknięcia oddziałów?

Jeśli chodzi o Szpital Pucki i wyżej wspomniane oddziały, sprawa wygląda na złożoną. Jak podała Rynkowi Zdrowie specjalistka ds. marketingu i rozwoju Oksana Rabij-Zabłotna, decyzją Wojewody Pomorskiego, placówka została przekształcona w szpital covidowy. Co prawda część położnych i pielęgniarek zatrudnionych na etacie została, jednak personel na umowach cywilno-prawnych odszedł.

Z początkiem czerwca 2021 roku decyzja wojewody została odwołana i Szpital Pucki mógł wrócić do poprzedniego trybu.

- Niestety, personel, który przez ostatnie miesiące pracował w innych placówkach nie wrócił. Skupiliśmy się na tych oddziałach, których gotowość do przyjęcia pacjentów zgłosili ordynatorzy i których funkcjonowanie jest niezbędne zważywszy na rozpoczynający się w czerwcu sezon wakacyjny. Od czerwca 2021 r. wznowiliśmy przyjęcia na Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Wewnętrznym i uruchomiliśmy Izbę Przyjęć. Ambulatoryjnie świadczą usługi Poradnie Specjalistyczne i NOCH - czytamy w informacji.

Oprócz problemów związanych z brakiem personelu, pojawiła się także kwestia odkładanej od wielu lat termomodernizacji:

- Znamy potrzeby i specyfikę naszego regionu, chcemy wypaść jak najlepiej w kategoriach, które pojawiają się w założeniach reformy. Do tego pojawiła się kwestia planowanej od kilku lat termomodernizacji szpitala. Termomodernizacja, w przypadku Szpitala Puckiego, oznacza dosłownie remont generalny. Ogromne wyzwanie logistyczne. Obecnie jesteśmy na etapie wyłonienia wykonawcy, który przejmie obiekt i rozpocznie prace remontowe - możemy przeczytać.

W Kartuzach wspomniany oddział chorób wewnętrznych został zamknięty z powodu remontu po awarii kanalizacji, a zgodnie z informacją przekazaną przez szpital, zawieszenie potrwa maksymalnie 3 tygodnie.

Jeśli chodzi o Szpitale Pomorskie, to oddział otolaryngologii w Wejherowie jest także remontowany. Z kolei sytuacja w gdyńskim oddziale chirurgii dziecięcej przedstawia się następująco:

- Od wtorku, 3 sierpnia, od godz. 7.00, najmłodsi pacjenci do 18. roku życia, wymagający interwencji chirurga dziecięcego będą przyjmowani całodobowo w Ambulatorium Pediatryczno-Chirurgicznym w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni (wejście przez Szpitalny Oddział Ratunkowy od ul. Wójta Radtkego). Chirurdzy dziecięcy tym samym dołączą do lekarzy pediatrów, którzy przyjmują dzieci w tym miejscu od blisko dwóch miesięcy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Przy okazji zaznaczono, że trwają prace adaptacyjne SOR, gdzie będą przyjmować specjaliści z obu specjalizacji.

Remont jest przeprowadzany także w Szpitalu ZDROWIE w Kwidzynie. Jak czytamy na stronie placówki, rozpoczął się kolejny etap remontu obejmującego m.in. SOR i blok operacyjny. W związku z tym, oddział pediatryczny musiał zostać zawieszony na minimum 3 miesiące. Jednocześnie opiekę nad małymi pacjentami gwarantować będą oddziały dziecięce w okolicznych miastach, np. w Sztumie i Grudziądzu.

Problemy z oddziałami w całej Polsce

Problemy związane z zawieszaniem pracy oddziałów występują w całej Polsce. W województwie śląskim zawieszonych jest 13 oddziałów, a kolejnych 6 czeka na decyzję wojewody. Na Lubelszczyźnie zamknięto 3 oddziały pediatryczne, natomiast na Podkarpaciu zawieszone oddziały nie funkcjonują ze względu na przeprowadzaną modernizację.

Szpitale nie mogą funkcjonować bez lekarzy i pielęgniarek. Jak wynika z raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych już do 2030 roku, liczba zatrudnionych pielęgniarek może się pomniejszyć o ponad 36 tys., co może finalnie doprowadzić do zamknięcia 482 szpitali.

Czytaj: Przekręt z zarobkami pielęgniarek. Żeby zaoszczędzić "dyrektorzy nie uznają im kwalifikacji"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum