Pomorskie: w br. badanie PET bardziej dostępne niż w roku 2014

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2015 16:54

W Pomorskiem w 2015 r. badanie PET powinno być bardziej dostępne niż w roku 2014. Obecnie kontrakt z NFZ przewiduje wykonanie 1,3 tysiąca badań, o prawie 300 więcej niż rok temu. W ub.r. NFZ zapłacił za 740 badań pacjentów z Pomorza poza Gdańskiem.

Pomorskie: w br. badanie PET bardziej dostępne niż w roku 2014
Fot. Archiwum

W Pomorskiem badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) wykonywane jest tylko w Zakładzie Medycyny Nuklearnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jak poinformował oddział NFZ w Gdańsku, kontrakt na 2014 rok obejmował wykonanie 1046 badań. UCK przekroczyło ten limit i wykonało 1327 badań. Ponadto Pomorski OW NFZ zapłacił za 740 badań wykonanych w ub.r. pacjentom z Pomorza w 10 różnych województwach, głównie w Bydgoszczy i w Olsztynie. Kontrakt na rok bieżący pozwala na wykonanie 1,3 tys. badań.

Zastępca kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku dr Grzegorz Romanowicz przyznał w rozmowie z PAP, że w tym roku badanie PET w Pomorskiem jest bardziej dostępne niż w poprzednim. - Na pewno jest dużo lepiej; krok za krokiem bliżej potrzeb - dodał. Przypomniał jednak, że za blisko 300 badań, które wykonano w ubiegłym roku poza kontraktem, NFZ wciąż nie zapłacił.

Dr Romanowicz uważa, że tak duża grupa pacjentów z Pomorza, którzy wykonali badanie w innych województwach, była skutkiem niskiego kontraktu. - Ubiegłoroczny kontrakt został wyczerpany w połowie października - dodał. Zaznaczył, że do Gdańska trafia stosunkowo niewielu pacjentów z innych regionów kraju.

Specjalista ocenia, że w Gdańsku mogłoby być wykonywanych około dwóch tysięcy badań rocznie, ale w ubiegłym roku aparat był wykorzystywany przez trzy dni w tygodniu. W tym roku do niedawna PET pracował przez pięć dni, a obecnie przez trzy-cztery dni.

W br. dr Romanowicz zauważył ponadto spadek liczby skierowań na badania PET. Przypuszcza, że może się to wiązać z wdrożeniem pakietu onkologicznego i może być efektem faktu, że "nie wszyscy może dobrze się orientują w tym dokumencie". Wskazał, że badanie PET w ramach tzw. karty DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, uprawniającej do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów) w Gdańsku wykonywano dotychczas w pojedynczych przypadkach.

Poinformował, że obecnie na badanie w Gdańsku czeka się krócej niż dwa tygodnie.

Cena jednego badania wynosiła w ub.r. 4,1 tys. zł, w br., 3,3 tys. zł, o ponad 24 proc. mniej niż rok temu. Pomorski OW NFZ podał, że "nowa wycena wynika z nowej szczegółowej kalkulacji kosztów tych badań".

Dr Romanowicz ocenia, że "generalnie wycena pokrywa podstawowe elementy badania, natomiast na pewno ogranicza możliwości wymiany sprzętu (...) cena badania to nie tylko cena używanego aparatu, ale to też np. amortyzacja, serwisowanie sprzętu". Przyznał, że obniżył się też koszt badania. - Do tej pory większość wykorzystywanych preparatów sprowadzano z zagranicy, natomiast teraz są dostępne tańsze preparaty produkowane w Polsce - wyjaśnił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum