Pomorskie: trzeba poprawić jakość opieki w szpitalach

Autor: Polska Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 października 2009 12:13

Na liście stu najlepszych szpitali w kategorii Bezpieczny Szpital, według rankingu Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, znalazły się tylko cztery szpitale z Pomorza.

Wśród uznanych za bezpieczne, które uzyskały powyżej 700 punktów na 1000 możliwych, znalazły się: Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie i SPS ZOZ w Lęborku.

Z 750 polskich szpitali do rankingu zgłosiło się 261 szpitali zabiegowych, w tym dziesięć z Pomorza. Oceniane były takie elementy, jak jakość opieki nad pacjentem (warunki na salach operacyjnych i dla chorych, kwalifikacje personelu itp.), ogólna jakość opieki (certyfikaty jakości i akredytacje), zarządzanie placówką (stan sanitarny, sytuacja finansowa).

Zdaniem Leszka Czarnobaja, wicemarszałka województwa pomorskiego, tak niski wynik to efekt traktowania tej części Polski „po macoszemu“:

– Na Pomorzu nie budowało się szpitali pomników, jak w Warszawie, czy na południe od stolicy. Nie mieliśmy silnych ośrodków onkologicznych, kardiologicznych, szeregu specjalności w ogóle u nas nie było. Większość naszych szpitali mieści się w starych, poniemieckich budynkach - mówi Leszek Czarnobaj.

– Wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia będziemy oceniać pod względem satysfakcji pacjentów po kilka placówek rocznie, a następnie podawać wyniki tej oceny do publicznej wiadomości. Jednym ze wskaźników zadowolenia pacjentów jest liczba skarg. Dziś na pewno jest zbyt duża – zapowiada wicemarszałek województwa pomorskiego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum