naszemiasto.pl, JW/Rynek Zdrowia | 01-03-2019 10:17

Pomorskie: szykuje się fuzja szpitala powiatowego i marszałkowskiego?

Zarząd powiatu malborskiego powołał zespół, który ma przeanalizować kwestię połączenia dwóch podmiotów leczniczych: spółki Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku (szpitale w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim) i spółki znajdującej się pod skrzydłami władz woj. pomorskiego - Szpital Specjalistyczny w Prabutach.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jak wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, koncepcja łączenia dwóch szpitali została przedstawiona na posiedzeniu Rady Powiatu Malborskiego. Chodzi o koncepcję połączenia Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku Sp. z o.o. ze Szpitalem Specjalistycznym w Prabutach Sp. z o.o.

Zarząd powiatu malborskiego powołał zespół, który ma przeanalizować kwestię połączenia dwóch podmiotów leczniczych. Piotr Szwedowski, członek zarządu powiatu malborskiego powiedział, że zespół ma dokładnie rozważyć, na jakich warunkach mogłoby dojść do połączenia i jakie to przyniesie korzyści. - W tej branży, jak w żadnej innej, jeśli nie ma rozwoju to jest regres. Być może to dla nas szansa - twierdzi Szwedowski, cytowany przez serwis naszemiasto.pl.

Pierwsze wnioski zespół ma przedstawić najwcześniej w połowie maja 2019 r. Wówczas planowana jest debata z udziałem wszystkich radnych - fuzja wymaga zgody rady powiatu malborskiego.

Organem tworzącym dla Szpitala Specjalistycznego w Prabutach jest samorząd wojewódzki. Dwa szpitale należące do powiatu malborskiego - Szpital im. J. Obodzińskiej-Król w Malborku i Szpital w Nowym Dworze Gdańskim - zostały wcześniej połączone i tworzą spółkę Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku.

Małgorzata Ostrowska, radna powiatu malborskiego, podpowiada, by we wstępnej analizie celowości fuzji szpitala w Prabutach i w Malborku określić formę skonsolidowanego podmiotu, który miałby powstać po połączeniu z szpitala powiatowego i wojewódzkiego - czy ma to być jedna spółka, spółka holdingowa czy konsorcjum spółek.

Starosta malborski Mirosław Czapla przypomina, że wcześniej połączenie szpitali w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim w Powiatowe Centrum Zdrowia przyniosło korzyści i dla powiatów, i dla samych lecznic.

Jak dodaje Michał Piotrowski, starostwo wyraziło zainteresowanie fuzją szpitala powiatowego i marszałkowskiego, ale "na tę chwilę nie jest postanowione, a połączenie to trudny i długotrwały proces".

- Wszelkie ewentualne decyzje w tym zakresie, zostaną podjęte dopiero po dokonaniu szczegółowych analiz prawno-finansowych, a także z uwzględnieniem dobra pacjentów i pracowników obu placówek - zaznaczył.