Pomorskie: szpitale wojewódzkie proszą ministra zdrowia o dodatkowe środki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2019 20:00

Pomorskie szpitale powiatowe działające w ramach sieci szpitali otrzymają w tym roku dodatkowe 13 mln zł. Do tej informacji odnieśli się w piątek (13 września) w Gdańsku na konferencji prasowej kierujący szpitalami wojewódzkimi z Pomorza, prosząc ministra zdrowia o dodatkowe finansowanie.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Szpitale powiatowe dostały finansowanie i bardzo się z tego cieszymy, ale uważamy, że my tak samo zasługujemy na to dofinansowanie, ponieważ wykonujemy te same procedury. Tak samo podstawą finansowania dla tych procedur jest ryczałt. Chcemy tak samo zwiększenia ryczałtu, jak szpitale powiatowe - powiedziała wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku Anetta Barna-Feszak.

Szpitale III poziomu zabezpieczenia świadczeń to z reguły byłe szpitale wojewódzkie, placówki IV poziomu wykonują m.in. procedury wysokospecjalistyczne, a szpitale I i II poziomu to najczęściej szpitale powiatowe.

Wiceprezes dodała, że w związku z tym, że w szpitalach III poziomu wykonywane są procedury zarówno pierwszego, drugiego jak i trzeciego poziomu referencyjnego to szpitale, te muszą zapewnić m.in. odpowiednią kadrę medyczną wysokospecjalistyczną, "która teraz bardzo drogo kosztuje, ponieważ jest brak lekarzy na rynku", musi być zapewniony wysokospecjalistyczny sprzęt, który trzeba kupić, ale i na bieżąco naprawiać, czyli "te nasze koszty wykonywania świadczeń zdrowotnych są dużo wyższe niż szpitali powiatowych".

Anetta Barna-Feszak wyjaśniała, że szpitale III poziomu referencyjnego są w niektórych miastach jedynymi szpitalami. Tak jest w Słupsku i jego okolicach, "czyli szpital ten wykonuje również procedury I i II poziomu". - To dofinansowanie uzyskały tylko szpitale I i II poziomu, i dotyczy ono procedur przez nie wykonywanych. My chcemy podkreślić, że nasze szpitale, również te procedury wykonują - dodała wiceprezes.

Jak poinformowała PAP prezes zarządu Szpitale Pomorskie, spółki zarządzającej w imieniu samorządu województwa pomorskiego czterema szpitalami, Jolanta Sobierańska-Grenda, w bieżącym roku "dostaliśmy zwiększenie finansowania na procedury wysokospecjalistyczne, które są realizowane na innych oddziałach". - Natomiast nie dostaliśmy zwiększenia finansowania na procedury I i II poziomu, które stanowią też prawie 50 proc. działalności naszych szpitali. Też się należy tu zwiększenie wyceny procedur, bo my jesteśmy dokładnie takimi samymi oddziałami jak szpitale I i II poziomu referencyjnego - dodała prezes.

- Mamy duże koszty, mamy straty, a obsługujemy bardzo duże populacje. (…) To jest odpowiedzialność, która na nas ciąży. Zadłużony szpital, czy szpital z problemami finansowymi nigdy nie będzie bezpieczny również dla pacjentów, którzy się w nim lecz" - mówi Jolanta Sobierajska-Grenda.

Sobierajska-Grenda podkreśliła, że zdrowie "absolutnie jest taką wartością dla każdego człowieka, że ono powinno być poza podziałami". - Ja naprawdę się cieszę, że środki dostały szpitale nie według klucza politycznego, tylko według poziomu referencyjnego, czyli jedynki i dwójki - dodała prezes.

- Ja rozumiem ministra, bo minister ma mało pieniędzy.(…). Natomiast my mówimy nie zapomnij o nas. My też realizujemy te zakresy - powiedziała Sobierajska-Grenda.

We wtorek wojewoda pomorski Dariusz Drelich poinformował o zwiększeniu o 3 lub 4 proc. ryczałtu, który otrzymają szpitale I i II poziomu zabezpieczenia świadczeń (są to przede wszystkim szpitale powiatowe), działające w ramach tzw. sieci szpitali. Wzrost finansowania o 13 mln zł to kolejna podwyżka ryczałtu w tym roku dla szpitali powiatowych na Pomorzu.

Finansowanie szpitali działających w sieci opiera się przede wszystkim na ryczałcie wypłacanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypisany placówkom poziom zabezpieczenia świadczeń zależy od liczby oddziałów, jakie ma konkretny szpital oraz od struktury udzielanych tam świadczeń. System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwany potocznie siecią szpitali, działa od 1 października 2017 r.

Marcin Szywała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum