Pomorskie szpitale o kosztach utylizacji odpadów medycznych: to kolejny cios

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 10:07

To makabryczny wzrost - tak oceniają nowe koszty utylizacji odpadów medycznych administratorzy szpitali w Pomorskiem. Największy z nich - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - mierzy się z podwyżką cen o ok. 300 proc.

Spalarnia odpadów medycznych Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. administracyjno-technicznych, obecna faktura opiewa na ok. 220 tys. zł miesięcznie. Lendzion zauważa ponadto, że w województwie pomorskim działa tylko jedna spalarnia odpadów medycznych, która jest w stanie obsłużyć tak duży szpital, a to oznacza, że jest ona na rynku monopolistą - informuje Dziennik Bałtycki.

Jak wygląda sytuacja w innych lecznicach? W szpitalu w Kościerzynie ceny za utylizację odpadów wzrosły o 327,53 proc., w Szpitalu Morskim w Gdyni - o 218 proc., a w szpitalu powiatowym w Lęborku - ok. 350 proc.

Podwyżki w kolejnych szpitalach potwierdza Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wskazuje, że w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie ceny wzrosły o ok. 77 proc., w Szpitalach Pomorskich wzrost nastąpił w przedziale 149-218 proc. w zależności od szpitala, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku wyniósł 109 proc., a w szpitalu w Prabutach ok. 60 proc.

Dziennik Bałtycki zauważa, że "następnym ciosem" jest znaczący wzrost cen energii elektrycznej - tylko w placówkach marszałkowskich wydatki na prąd wzrosną z ok. 12,4 mln zł do ponad 17 mln zł. Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2019 r. dotyczyła jedynie gospodarstw domowych, nie omijając podmiotów leczniczych. Według Piotrowskiego, w stosunku do roku 2018 ceny energii w podmiotach leczniczych województwa wzrosły o 135 proc.

"Jeśli do tego dołożymy wydatek rzędu kilkudziesięciu milionów złotych na podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, to suma wszystkich podwyżek może okazać się dla szpitali na Pomorzu zabójcza" - czytamy w Dzienniku Bałtyckim.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum