Pomorskie: szpitale marszałkowskie uzgodniły z NFZ wartość ryczałtu na 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2019 18:02

Pomorskie szpitale marszałkowskie podpisały kluczowe porozumienia z NFZ, określające wysokość ryczałtu na przyszły rok - poinformował w czwartek (12 grudnia) Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Pomorskie: szpitale marszałkowskie uzgodniły z NFZ wartość ryczałtu na 2020 r.
Fot. PTWP

Wartość ryczałtu jest niższa niż wnioskowały szpitale, a wartość podpisanych kontraktów na 2020 r. prawie we wszystkich szpitalach podlegających samorządowi województwa pomorskiego jest też niższa od kontraktów obowiązujących w 2019 r.

Urząd zaznaczył, że oznacza to spadek planowanych przychodów szpitali marszałkowskich od 1 do 8 proc. Podkreślono, że wyliczenia szpitali uwzględniały planowane podwyżki cen prądu, urzędową regulację wynagrodzeń i wprowadzenie planów kapitałowych. Z wyliczeń tych wynikało, że wysokość kontraktów na przyszły rok powinna być wyższa średnio o 10 proc.

Poinformowano, że nadal trwają ustalania wartości świadczeń kontraktowanych poza ryczałtem.

Cytowany w komunikacie dyrektor departamentu zdrowia urzędu marszałkowskiego Tadeusz Jędrzejczyk powiedział, że urząd wciąż liczy na to, że szpitale i przychodnie na Pomorzu otrzymają w najbliższym czasie większe pieniądze.

- Przy niewystarczających środkach szpitale mogą mieć problem z zaspokojeniem pilnych potrzeb pacjentów - dodał.

Marcin Szywała (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum