Pomorskie: samorząd pożyczy do 5 mln zł na innowacyjne medyczne rozwiązania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2018 21:25

Firmy z woj. pomorskiego mogą ubiegać się o kwotę od 200 tys. zł do 5 mln zł. m.in. na przeprowadzanie badań czy wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w ramach obszarów tzw. Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Za najbardziej perspektywiczne w regionie uznano: gospodarkę morską, ICT, energetykę i medycynę.

Fot. archiwum

Przedstawiciele kilkudziesięciu firm z Pomorza wzięli w czwartek (25 stycznia) udział w spotkaniu pod hasłem "Pomorze Przyszłości". W województwie, w ramach Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+, oferowane są preferencyjne pożyczki na zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk przekonywał podczas spotkania, że "intencją samorządu jest zachęcenie przedsiębiorców, którzy myślą o jakichś innowacyjnych rozwiązaniach i produktach, do skorzystania z preferencyjnej pożyczki". Zaznaczył, że "pożyczkę trzeba wprawdzie zwrócić, ale może ona być też źródłem wielkiego sukcesu ekonomicznego firmy, która z niej skorzysta".

Marszałek zauważył, że "na ogół patrzy się, na ile takie nowoczesne rozwiązanie może być zbyt ryzykowne dla tego, kto pożycza pieniądze, a my uznajemy, że ten instrument wsparcia publicznego pozwala na poniesienie pewnego stopnia ryzyka, bo to długofalowo może się bardzo opłacać" - mówił. - Dzielimy się ryzykiem - podkreślił.

Ocenił, że "dotacja nie jest instrumentem, który wyzwala aktywność, natomiast pójście w kierunku innowacyjności z poniesieniem części ryzyka może być dobrym rozwiązaniem inspirującym firmy do takiej aktywności". Struk przyznał, że samorząd "teraz bardzo potrzebuje odwagi przedsiębiorców we wdrażaniu innowacji, które w dłuższym okresie dadzą regionowi trwały impuls rozwojowy". Ocenił, że "kilkanaście czy kilkadziesiąt projektów innowacyjnych to jest dobry start, w których chce pomóc". Wyraził nadzieję, że kreatywne projekty firm oraz instrumenty finansowe oferowane przez samorząd "nadadzą zupełnie nowe tchnienie rozwojowi całego województwa". Wyjaśnił, że celem jest uczynienie z Pomorza regionu innowacyjnego i inteligentnego.

Pożyczkę na badania i rozwój można przeznaczyć m.in. na finansowanie badań przemysłowych, prac rozwojowych, ochronę własności intelektualnej firmy dla własnych rozwiązań technicznych, zakup wyników prac B+R i praw do własności intelektualnej oraz dostosowanie przedsiębiorstwa do ich wdrożenia.

To już kolejna oferta tanich pożyczek w ramach Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ (poza m.in. wejściem kapitałowym, pożyczce inwestycyjnej, profilowanej, rozwojowej i mikropożyczce), które mają wspierać rozwój nowoczesnych przedsiębiorców z Pomorza.

Kredyty udzielane będą na preferencyjnych warunkach, co oznacza, że można spłacić je w ciągu 10 lat, przy czym okres karencji wynosi 2 lata.

Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ przeznaczył na instrumenty zwrotne dla firm łącznie 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego na lata 2014-2020. Projekt realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum