Pomorskie: porozumienie w Kościerzynie ws. zwolnień w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2014 11:01

Władze szpitala w Kościerzynie (Pomorskie) porozumiały się z sześcioma związkami zawodowymi działającymi na terenie placówki ws. zwolnień pracowników - poinformowała w piątek (21 lutego) wieczorem rzecznik prasowy samorządu województwa pomorskiego Małgorzata Pisarewicz.

Zwolnienia w kościerskim szpitalu, gdzie pracuje obecnie 929 osób, wynikają z trudnej sytuacji finansowej placówki i konieczności jej reorganizacji. Miesiąc temu prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Kościerzynie Krzysztof Czerkas informował, że zadłużenie placówki wynosi 42,5 mln zł. Przed przekształceniem placówki w spółkę (lipiec 2013 r.), kwota ta sięgała ok. 120 mln zł.

- W wyniku porozumienia z organizacjami związkowymi w szpitalu w Kościerzynie, zwolnieniami grupowymi zostanie objętych 134 pracowników, reprezentujących każdą z grup zawodowych szpitala. Zwolnienia nie obejmą m.in. pracowników w wieku przedemerytalnym, osób przebywających na urlopach macierzyńskich, kobiet w ciąży, osób będących jedynymi żywicielami rodziny oraz tych, które wychowują dzieci posiadające stopień niepełnosprawności - poinformowała Pisarewicz.

Według wcześniejszych informacji podawanych przez związkowców, pracę w szpitalu miało stracić do 233 osób. 

Pisarewicz dodała, że zwolnieni pracownicy otrzymają pomoc w zakresie doradztwa zawodowego. 3 marca w szpitalu otwarte zostanie "Mobilne centrum wsparcia" w ramach projektu realizowanego przez Pomorski Urząd Marszałkowski pn."Na pomoc pracy". Umożliwi on osobom zwalnianym, oprócz doradztwa zawodowego, wsparcie psychologiczne.

Dla każdej z osób, które zechcą skorzystać z tych porad, opracowany zostanie indywidualny plan pomocy poprzez m.in. szkolenia, pośrednictwo pracy. - Możliwe będzie także uzyskanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej do kwoty 40 tys. zł, a także dla tych osób, które zdecydują się na to otwarcie własnej firmy - wsparcie pomostowe (finansowe, np. składki na ZUS) i doradcze przez rok od rozpoczęcia tej działalności. Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył na ten cel 2 mln zł - poinformowała Pisarewicz.

Jak podkreśliła, porozumienie kierownictwa szpitala z organizacjami związkowymi "otwiera drogę obniżenia kosztów w tym szpitalu, a także spłaty zobowiązań".

Przypomniała, że w celu stabilizacji finansowej placówki spółka podjęła już szereg działań w sferze medycznej i pozamedycznej oraz infrastrukturze technicznej. "W tym celu zdecydowano m.in. o usprawnieniu systemu zarządzania, gospodarowania i monitorowania zużyć materiałów medycznych czy też utrzymania czystości oraz zmiany organizacji w zakresie dozoru i ochrony mienia" - wyjaśniła rzeczniczka.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie funkcjonuje od 16 lat. Zajmuje 39 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W placówce funkcjonuje ponad 40 oddziałów i poradni przyszpitalnych. Szpital jest jednym z największych pracodawców w Kościerzynie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum