Pomorskie: poradnie POZ stracą kilka milionów złotych?

Autor: Dziennik Zachodni, MS/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 12:47

Nawet kilka milionów złotych stracić mogą w 2014 r. poradnie POZ na Pomorzu, jeśli prezes NFZ unieważni deklaracje pacjentów, których eWUŚ wskazuje jako nieubezpieczonych, wyświetlanych w systemie na czerwono.

Pomorskie: poradnie POZ stracą kilka milionów złotych?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje Dziennik Bałtycki, zarządzający poradniami grożą, że nie podpiszą z Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ nowych umów, które obowiązywać mają od 1 stycznia 2014 r.

Według Agnieszki Pachciarz, prezes NFZ, po wprowadzeniu systemu eWUŚ okazało się, iż ok. 7,5 proc. pacjentów widniejących w rejestrach placówek POZ to "martwe dusze". Tymczasem NFZ przelewa lecznicom za tych pacjentów co miesiąc tzw. stawkę kapitacyjną, choć nie płacą one składek zdrowotnych, a więc nie są ubezpieczone. Od nowego roku zamierza się więc z tego wycofać.

Jan Tumasz, przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazuje, że system eWUŚ nie wykrywa nieubezpieczonych, a jedynie weryfikuje uprawnienia pacjenta do świadczeń w dniu sprawdzenia. Wśród nich są m.in. studenci, którzy podjęli dorywczą pracę, a są zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców.

- Jeśli podjął on jakąkolwiek pracę dorywczą, dajmy na to w wakacje, a pracodawca przekazał za niego składkę, również nie będzie go w systemie. Po wyjaśnieniach taka osoba nadal będzie się w przychodni leczyć. Nie ma wiec podstaw, by NFZ za nią nie płacił - tłumaczy Tumasz.

Obaw dotyczących możliwości utracenia części finansowania przypadającego na POZ, nie ukrywał na łamach Rynku Zdrowia również dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

- Mamy deklarację NFZ, że pieniądze do nas wrócą, jednak dopóki nie zostanie to zapisane w przepisach, pewności nie ma. Ponadto nie wiemy, w jaki sposób miałoby się to odbywać - wyjaśniał dr Krajewski.

Przypominał, że kiedy trwały prace nad eWUŚ przewidywano, że odsetek "świecących" się na czerwono w systemie będzie znikomy. Okazało się, że jest inaczej.

Dodaje, że Fundusz nakłada wyniki eWUŚ na kontrakty z podstawową opieką zdrowotną. Jeśli okaże się, że pomimo upływu kolejnych miesięcy system nadal nie będzie potwierdzał uprawnień pacjentów, zostaną oni pozbawieni finansowania z NFZ. Z tym właśnie wiążą się największe obawy lekarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze