Pomorskie: połączenie gdańskich szpitali staje się faktem

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2014 21:23

W poniedziałek (24 lutego) radni Sejmiku Województwa Pomorskiego zgodzili się na fuzję dwóch marszałkowskich szpitali w Gdańsku: Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha Sp. z o.o i szpitala Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Przeciwko byli działacze opozycji, którzy uważają, że decyzja została podjęta zbyt szybko. Część pracowników obawia się zwolnień.

Profesor Barbara Kamińska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii uważa, że połączenie placówek będzie korzystne dla pacjentów. Jej zdaniem warto podzielić się pracą, żeby pacjent wiedział, że w danym miejscu znajdzie konkretną pomoc.

Z kolei marszałek województwa Mieczysław Struk twierdzi, że dzięki połączeniu szpitale będą lepiej funkcjonowały. Z analiz wynika, że na połączeniu szpitale mogłyby zaoszczędzić dziewięć milionów złotych. Natomiast długi bieżące placówek mają w ciągu dwóch lat zmaleć do zera.

W ocenie marszałka najważniejsze jednak jest to, że placówki nie powinny ze sobą konkurować w walce o pieniądze z NFZ. Powinny połączyć siły, by uzyskać jak najwięcej środków.

Jerzy Barzowski z Prawa i Sprawiedliwości dziwi się, że decyzja o połączeniu została podjęta tak szybko, bez większych badań i dyskusji. Tym bardziej, że w tym roku nie będzie konkursu na opiekę szpitalną. Taką wielką jednostką będzie też, w ocenie Barzowskiego znacznie trudniej zarządzać.

Więcej: radiogdansk.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum