Pomorskie: o 170 przychodni specjalistycznych mniej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2010 12:12

Od września w Pomorskiem pacjenci stracą 170 poradni specjalistycznych, które nie przeszły konkursu gdańskiego NFZ.

W konkursie pomorskiego Funduszu na usługi specjalistyczne, z dwóch tysięcy poradni specjalistycznych przepadło dwieście. Bez kontraktu zostało wiele prestiżowych placówek, które od lat leczyły chorych – podaje Gazeta Wyborcza.

Przepadło też wiele poradni w terenie, często jedynych określonej specjalności w powiecie. Powodem były nowe, bardziej rygorystyczne niż w ubiegłym roku standardy konkursowe dotyczące m.in. sprzętu, wykształcenia pracowników, proponowanej ceny za usługi.

– Konkurs uzupełniający „uratował" jedynie ok. 30 poradni – uważa Jan Tumasz przewodniczący Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. – To oznacza, że od września tysiące pacjentów poradni specjalistycznych będzie szukać nowych lekarzy. Będą czekali w długich kolejkach, pozbawieni opieki dotychczasowego lekarza trafią na koniec kolejek w nowych poradniach. 

– Nie obiecywałam, że przejdą wszystkie – mówi dziennikarce Gazety Wyborczej Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego NFZ. – Skupiliśmy się przede wszystkim na tzw. białych plamach w Pomorskiem i tam jeszcze raz negocjowaliśmy oferty z poradniami.

Więcej: www.trojmiasto.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum