Pomorskie: mniej poradni specjalistycznych zawarło kontrakty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 17:20

Ponad 200 specjalistycznych poradni w woj. pomorskim od 1 lipca przestanie przyjmować pacjentów, bo NFZ nie przedłużył z nimi umowy na świadczenie usług na kolejne trzy lata.

Tylko w Trójmieście od 1 lipca przestanie przyjmować pacjentów kilkadziesiąt poradni specjalistycznych. W Gdańsku kontraktu nie przedłużono np. z jedynym na Pomorzu pogotowiem okulistycznym. W konkursie brało udział ok. dwóch tys. podmiotów.

Mariusz Szymański, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału NFZ powiedział, że Pomorskie jako pierwsze i jedyne województwo w kraju przeprowadziło konkurs na poradnie specjalistyczne wg nowych zasad promujących najlepszych świadczeniodawców: – O powodzeniu poradni w konkursie w 70 proc. decydowała fachowość pracujących specjalistów i jakość sprzętu; pozostałe 30 proc. to proponowana cena usług.

– To nieprawda, że o przedłużeniu kontraktu decydowała jakość sprzętu i kwalifikacje personelu – uważa Andrzej Lato, dyrektor Centrum Zdrowia Eter Med w Gdańsku.

Jego zdaniem głównym kryterium była cena i wygrały poradnie, które zaproponowały najtańsze świadczenia. Poinformował, że w Eter Medzie kontrakt straciły poradnie: okulistyczna, gastroskopii i USG metodą Dopplera. Rocznie przyjmowały one ok. 5 tys. pacjentów.

Poradnie, które nie otrzymały kontraktu, odwołały się od decyzji NFZ. Do końca miesiąca Fundusz musi się do nich ustosunkować. NFZ nie wyklucza przeprowadzenia postępowania uzupełniającego i przedłużenia kontraktu np. z jedyną poradnią onkologiczną w Miastku oraz poradnią hematologiczną w Słupsku.

Zastępca przewodniczącego Rady Pomorskiego Oddziału NFZ, Ryszard Dubiela, powiedział, że jeżeli Fundusz nie uwzględni odwołań, to Rada zwróci się do prezesa NFZ o uchylenie decyzji, a do minister zdrowia o przeprowadzenie kontroli w NFZ w Gdańsku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum