Pomorskie: kto będzie leczył w Brusach?

Autor: KL, naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2011 15:34

Ważą się losy NZOZ-u Przychodni Lekarskiej w Brusach (pow. chojnicki). Samorząd wypowiedział spółce świadczące usługi medyczne w gminie umowę najmu lokalu lecznicy. W tej sytuacji około 12 tys. pacjentów może pozostać bez opieki lekarskiej.

Pomorskie: kto będzie leczył w Brusach?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Kłopoty NZOZ-u w Brusach zaczęły się kilka miesięcy temu, kiedy to część tamtejszych lekarzy złożyło wypowiedzenie z pracy i założyło konkurencyjną lecznicę. Ta zgłosiła się już do konkursu na prowadzenie opieki zdrowotnej ogłoszonego przez gminę w lipcu na przyszły rok.

- Obecnie lekarze ci są na płatnym wypowiedzeniu, które zakończy się dopiero z końcem października. Ponieważ już nie świadczą usług w ramach naszego NZOZ-u, byłem zmuszony do zatrudnienia na ich miejsce nowych specjalistów. Formalnie, więc utrzymanie tych stanowisk oznacza dla przychodni podwójny koszt - mówi portalowi rynekzdrowia.pl kierujący bruskim NZOZ-em Piotr Stelmaszyński.

Obecnie straty z tego tytułu sięgają około 30 tys. miesięcznie. Na tym nie koniec kłopotów placówki. Burmistrz Brus wypowiedział jej umowę dzierżawy obiektu. Powodem tego miała być obawa samorządu, czy w obecnej sytuacji lecznica będzie dalej w stanie świadczyć wymagane usługi.

Jak przyznaje nam Stelmaszyński, przychodnia miałaby opuścić lokal do końca października. - To oznacza, że będziemy mogli funkcjonować jedynie przez kolejne dwa miesiące, które dla nas w obecnej sytuacji oznaczają kolejne straty. Na prostą moglibyśmy wyjść dopiero w listopadzie, ale wtedy nie będziemy mieli już lokalu. Nie wolno mi w tej sytuacji narażać spółki na straty - podkreśla nasz rozmówca.

Co to oznacza? Że jeżeli gmina nie wydłuży okresu najmu przychodni lub nie przyzna jej obiektu w innej lokalizacji, tak by od listopada placówka mogła nieprzerwanie świadczyć usługi, to jeszcze we wrześniu zostanie zlikwidowana.

W tej sytuacji, do czasu ogłoszenia kolejnego konkursu - to zaś ma nastąpić na początku 2012 roku - mieszkańcy gminy mogą pozostać pozbawieni opieki medycznej. Obecnie trwają rozmowy obu stro konfliktu. Burmistrz Brus przyznaje w rozmowie z portalem naszemiasto.pl, że jeżeli przychodnia zostanie zamknięta, samorząd przyspieszy konkurs na prowadzenie opieki zdrowotnej w gminie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze