Pomorskie: jest szansa na dodatkowe pieniądze na kardiologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2010 15:56

Nie jest wykluczone, że pod koniec stycznia 2011 r. będą dodatkowe pieniądze na pomorską kardiologię - poinformowała w piątek (17 grudnia) rzeczniczka marszałka województwa pomorskiego, Małgorzata Pisarewicz.

Pomorskie: jest szansa na dodatkowe pieniądze na kardiologię

Kontraktów nie mają oddziały kardiologiczne w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku, w Szpitalu Morskim w Gdyni oraz w ZOZ dla Szkół Wyższych w Gdańsku. Rocznie przyjmują one ok. 5 tys. pacjentów. 

Deklarację o dodatkowych pieniądzach miał złożyć prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Jacek Paszkiewicz podczas spotkania z marszałkiem województwa, Mieczysławem Strukiem. 

– Obietnica prezesa oznacza, że pacjenci z Trójmiasta będą mieli zabezpieczone leczenie kardiologiczne i nie będziemy zmuszeni likwidować łącznie ok. stu łóżek kardiologicznych w szpitalach – powiedział Struk. 

Zdaniem władz województwa, trudna sytuacja w zakresie kardiologii w Pomorskiem może spowodować znaczne ograniczenie dostępności pacjentów do leczenia oraz może wpłynąć na stabilność finansową zakładów opieki zdrowotnej. 

Jak poinformowała w komunikacie Pisarewicz, podczas spotkania prezes NFZ zapowiedział również kontrolę postępowania konkursowego w zakresie kardiologii w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. 

Pełniąca obowiązki dyrektora POW NFZ Barbara Kawińska uważa, że z powodu braku kontraktów dla trzech oddziałów „nie ma zagrożenia dla życia pacjentów”. 

– Zakontraktowaliśmy podobną liczbę świadczeń jak w 2010 r. i nie popełniliśmy żadnego błędu – dodała Kawińska.

W wyniku rozstrzygniętego konkursu kontrakty zostały podpisane i pieniądze trafiły do trzech nowo powstałych, niepublicznych placówek kardiologicznych w Wejherowie, Chojnicach i w Starogardzie Gdańskim. 

Pomorski OW NFZ ogłosił jeszcze jeden konkurs na świadczenia kardiologiczne. Do podziału jest kwota 2,7 mln zł. Aby oddziały mogły funkcjonować potrzeba jednak trzy razy więcej środków. Konkurs ma być rozstrzygnięty do końca roku. 

Na początku grudnia o pilną interwencję ws. oddziałów kardiologicznych, które nie otrzymały kontraktów, zaapelowali do ministra zdrowia i prezesa NFZ wojewoda i władze województwa pomorskiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum