Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 04-12-2013 21:51

Pomorskie: jak radzą sobie przekształcone szpitale

Do tej pory w województwie pomorskim skomercjalizowanych zostało dziewięć placówek. Gazeta Wyborcza sprawdziła, jak zmiana formy prawnej wpłynęła na poprawę wyniku finansowego.

Jako pierwszy w spółkę został przekształcony Przemysłowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Gdańsku (czerwiec 2012 r.). Potem przyszła kolej na Szpital Miejski w Gdyni (dziś Szpital Wincentego a Paulo), Szpital Specjalistyczny w Prabutach, Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Gdańsku (dziś Szpital Dziecięcy Polanki), Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Pomorskie Centrum Traumatologii (dziś Copernicus). 2 grudnia tego roku do KRS-u wpisano Szpital Specjalistyczny w Wejherowie i Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha w Gdańsku.

Pod koniec listopada Sejmik Województwa Pomorskiego zdecydował, że do końca roku przekształcony zostanie także Szpital Morski w Gdyni. Rozpatrywane jest także przekształcenie szpitala psychiatrycznego w Słupsku i Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Jak się okazuje niektóre spółki zanotowały wzrost zobowiązań. Do nich należy np. Szpital św. Wincentego a Paulo. Pod koniec grudnia 2011 r. wysokość zobowiązań sięgała tu 27,3 mln zł, dziś to 35,4 mln. Wynikają one z zakupu nieruchomości, na której stoją budynki gdyńskiego szpitala. 

Niewielki wzrost zobowiązań zanotował szpital w Prabutach. Na dzień przed przekształceniem w spółkę (tj. 16 września 2012 roku) wynosiły one w sumie 9,8 mln, dziś - 12,1 mln. W tym szpitalu wzrost wynika głównie z zaciągniętego kredytu we wrześniu 2013 roku.

Są też jednak i takie, w których zobowiązania są mniejsze. Przemysłowy ZOZ w Gdańsku miał pod koniec 2011 roku zadłużenie sięgające ponad 2 mln zł. Dziś ZOZ nie ma żadnych zobowiązań długoterminowych. Zobowiązania krótkoterminowe wynoszą 227 tys. zł. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku w porównaniu z październikiem roku ubiegłego zobowiązania zmniejszyły się o ponad 3 mln zł.

Więcej: trojmiasto.gazeta.pl