Pomorskie: i tam będą kłopoty z zapewnieniem nowych norm zatrudnienia pielęgniarek

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2018 11:37

W odpowiedzi na wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek także szpitale na Pomorzu zapowiadają cięcia w liczbie łóżek, tam gdzie na dodatkowe etaty ich nie stać.

Pomorskie: i tam będą kłopoty z zapewnieniem nowych norm zatrudnienia pielęgniarek
Szpitale na Pomorzu zapowiadają cięcia w liczbie łóżek, tam gdzie na dodatkowe etaty ich nie stać. Fot. archiwum

Szpitale często zatrudniają mniej personelu, niż wynika to z realnego zapotrzebowania. Tyle że te oszczędności przekładają się na gorszą jakość opieki i większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Ministerstwo Zdrowia próbując rozwiązać problem wprowadza jednoznaczne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Od 1 stycznia na jedno łóżko na zwykłym oddziale musi przypadać 0,6 etatu pielęgniarki, na jedno łóżko chirurgiczne - 0,7. Od lipca 2019 r. na oddziałach dziecięcych zachowawczych ten wskaźnik ma wynosić - 0,8 etatu, a na zabiegowych - 0,9.

Jako powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich najprawdopodobniej konieczna będzie redukcja liczby łóżek na części oddziałów. Na razie trwają poszukiwania pielęgniarek nawet w innych województwach, ale jest ich mało na rynku i chętnych do pracy brakuje. 

Anna Czarnecka, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku twierdzi, że 
pielęgniarki na rynku są - nowi absolwenci studiów i personel ze stażem, powracający z emigracji, ale trzeba im zapłacić więcej. Tymczasem dyrektorzy cały czas powtarzają, że nie mają na to pieniędzy. 

O planach ograniczeniach liczby łóżek czy zamykaniu oddziałów nic nie wie ani Urząd Wojewódzki w Gdańsku, ani pomorski oddział NFZ. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum