Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia | 09-10-2019 12:20

Pomorskie: dostępność do opieki zdrowotnej lepsza, ale w miastach

W 2018 r. na Pomorzu udzielono przeszło 19 tys. porad ambulatoryjnych. To oznacza wzrost wizyt o 2,7 proc. Pacjenci w regionie mieli do dyspozycji 1113 przychodni i 225 praktyk lekarskich. W obu przypadkach zdecydowana większość, a dokładniej prawie 80 proc. podmiotów medycznych działało w miastach.

Fot. Archiwum

Specjaliści ostrzegają, że dostępność do przychodni jest ograniczona zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Jak wskazuje Dziennik Bałtycki przytaczając dane GUS, dostępność w przypadku Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest na Pomorzu na bardzo wysokim poziomie. Utrudnienia mogą występować w przypadku poradnictwa specjalistycznego.

Pacjenci z mniejszych miejscowości mają większe problem z dostępnością, jednak bardzo często nie chodzi o liczbę placówek, a o ich funkcjonowanie i finansowanie.

I tak przychodnie Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach przyjmują w skali roku 170 tys. pacjentów rocznie, z tego 1/3 to chorzy spoza powiatu.

- Chojnice nie są dużym ośrodkiem i to pokazuje jak źle jest w przypadku mniejszych miejscowości, gdzie tej opieki po prostu nie ma. Jeżeli na wsi jest problem związany pójściem do pediatry czy lekarza rodzinnego, to nie ma co mówić o opiece specjalistycznej - wskazuje na łamach dziennika Leszek Bonna, dyrektor szpitala w Chojnicach.

Więcej: dziennikbaltycki.pl