Pomorskie: do endokrynologa za dwa lata

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 14:15

NFZ uważa czekać trzeba, bo endokrynolodzy, którzy mają prywatne gabinety, nie chcą po prostu współpracować z Funduszem

Pomorskie: do endokrynologa za dwa lata

W Pomorskiem jest 200 tys. osób ze schorzeniami endokrynologicznymi i 32 poradnie endokrynologiczne dla dorosłych i pięć dla dzieci oraz gabinety prywatne. Łącznie we wszystkich tych placówkach pracuje ok. 70 endokrynologów. Zaledwie połowa z nich współpracuje z NFZ. Reszta przyjmuje w prywatnych gabinetach.

Efekt jest taki, że na wizytę u specjalisty w poradni endokrynologicznej przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku czeka się 550 dni.

Barbara Kawińska, wicedyrektor Pomorskiego Oddziału NFZ twierdzi, że endokrynolodzy, którzy mają prywatne gabinety, nie chcą po prostu współpracować z NFZ. Zaniepokojony sytuacją konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii dr hab. Krzysztof Sworczak apeluje w związku z tym do placówek, świadczących usługi endokrynologiczne o spotkanie i wspólne znalezienie rozwiązania.

Dotychczas podejmowane przez niego kroki niewiele bowiem dały. Broni więc przed zamknięciem poradnie, które nie spełniają norm wymaganych przez NFZ, a pracują w nich doświadczeni specjaliści. Walczy też o zwiększenie kontraktu dla poradni Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. To jednak za mało.

Nie we wszystkich regionach kraju sytuacja jest tak tragiczna. Na wizytę u endokrynologa na Mazowszu czeka się kilka miesięcy co prawda, ale nie kilka lat jak w Pomorskiem.

– Mamy podpisane umowy ze 106 świadczeniodawcami na Mazowszu, problemu więc takiego nie ma – informuje portal rynek zdrowia.pl Agata Sochaczewska z biura prasowego Mazowieckiego Oddziału NFZ. Wszystkie placówki spełniają wymogi, przewidziane rozporządzeniem ministra zdrowia dla poradni specjalistycznych. W dziedzinie endokrynologii oznacza to konieczność zatrudnienia specjalisty endokrynologa lub lekarza po drugim roku specjalizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum