Pomorskie: PCT wstrzymuje wysokospecjalistyczne zabiegi embolizacji

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2012 13:28

Pomorskie Centrum Traumatologii w Gdańsku (PCT) wstrzymało wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów ratujących życie chorym na tętniaki mózgu i innego typu anomalie naczyniowe, ze względu na trudności z ich finansowaniem z NFZ.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ odmówił PCT zapłaty za zabiegi wewnątrznaczyniowej embolizacji tętniaków mózgu i tzw. malformacji naczyniowych w 2011 r.

Zarówno w ub. r., jak i w bieżącym płatnik zakontraktował w PCT zaledwie jedną taką procedurę, tymczasem miesięcznie szpital jest w stanie wykonać ich około 20, a kolejka jest jeszcze większa - informuje Dziennik Bałtycki.

Jak tłumaczy Małgorzata Bartoszewska-Dogan, dyrektor PCT, zabiegi wewnątrznaczyniowej embolizacji tętniaków mózgu i tzw. malformacji naczyniowych kosztowały lecznicę w ub.r. około 1 mln zł. W PCT wykonano 34 zabiegi, z czego tylko jeden został sfinansowany przez NFZ. Ze względu na charakter operacji, które ratują życie pacjentom, dyrekcja liczyła na refundację tych procedur.

Dyrektor wyjaśnia, że nie może dalej świadomie zadłużać szpitala, dlatego w piątek (17 lutego) wdała tylko jedną zgodę na na taki zabieg.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, Barbara Kawińska, dyrektor pomorskiego NFZ stwierdza, że żaden szpital nie dostanie w tym roku zapłaty za ubiegłoroczne nadwykonania, bo Fundusz nie ma na to pieniędzy. Dodaje, że jeśli szpital potrafi udowodnić, że zabiegi są procedurami ratującymi życie, to NFZ za nie zapłaci.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum