Pomorskie: NFZ nie ograniczy dostępu do konkursu prywatnym praktykom lekarskim

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2013 14:12

Pomorscy lekarze z indywidualnych lub grupowych praktyk, którzy prowadzą gabinety diagnostyczno-zabiegowe i spełniają wszelkie wymogi sanepidu, będą mogli składać oferty w konkursie na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. NFZ wycofał się z wymogu umieszczania w ofertach kodu 94 50 oznaczającego gabinet diagnostyczno-zabiegowy.

Pomorskie: NFZ nie ograniczy dostępu do konkursu prywatnym praktykom lekarskim

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku, gdzie kilkuset takich lekarzy jest zarejestrowanych, nie ma możliwości jego wystawienia.

Brak kodu w dokumantach sprawiał, że oferty były już na starcie odrzucane. - W efekcie kilkuset kardiologów, ginekologów, okulistów czy dermatologów nie mogłoby przystąpić do konkursu, którego wyniki ustalą, gdzie pacjenci będą mogli leczyć się bezpłatnie przez najbliższe trzy lata. Szczególnie dotkliwe byłoby to dla mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie głównie funkcjonują małe gabinety specjalistyczne - wyjaśnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Roman Budziński, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku.

O odstąpienie od wymogu składania ofert z kodem 94 50 gdańska OIL zabiegała od dłuższego czasu. Jak zaznacza dr Budziński, chodziło o biurokratyczny przepis, który nie miał żadnego przełożenia na jakość świadczonych usług w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych.

- Gabinety zarejestrowane przez izbę lekarską w przeciwieństwie do placówek medycznych zarejestrowanych u wojewody nie mogą wpisać do swoich ofert takiego kodu, ponieważ Izba nie posiada ani prawnych, ani technicznych możliwości jego wprowadzenia. Zwróciliśmy uwagę płatnikowi, że kod ten wystarczy zastąpić stosownym dokumentem wydanym przez sanepid, który jest zobowiązany do nadzoru nad takimi gabinetami - podkreśla nasz rozmówca. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum