Pomorskie: NFZ i tak płaci za PET, tyle że poza województwem

Autor: Dziennik Bałtycki,KR/Rynek Zdrowia • • 14 października 2011 13:52

Kontrakt na badania PET w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wystarczył na pół roku. Pacjenci jeżdżą na badania do innych województw, płaci za nie jednak nadal Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ.

Pomorskie: NFZ i tak płaci za PET, tyle że poza województwem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje Dziennik Bałtycki, bezpłatne badanie PET w ramach kontraktu z Funduszem pacjentom z Pomorza oferuje m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Szef pracowni PET w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, wskazuje, że chorzy są zmuszeni jeździć do innego miasta.
Tymczasem inwestycja w gdański PET pochłonęła 10 mln zł i nie jest w pełni wykorzystywana.

W opinii dyrektor lecznicy, gdański szpital otrzymał na badania PET najniższy kontrakt w kraju, co sprawia, że marnują się środki publiczne wydane na tę inwestycję. Szpital walczy w sądzie z NFZ o nadwykonania z badań PET z 2010 r. Jednocześnie Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, jest zmuszony płacic za badania PET w ramach migracji pacjentów.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. NFZ uruchomił dodatkowe środków z rezerwy ustawowej NFZ, która wynosi 580 mln zł. Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zdecydował, że około 82 mln zł z tej sumy trafi do oddziałów wojewódzkich z przeznaczeniem na finansowanie tzw. migracji pacjentów za 2010 r.

Jedną z największych migracji leczniczych w kraju cechuje się województwo świętokrzyskie. Na leczenie mieszkańców województwa, którzy szukali pomocy medycznej poza regionem Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wydał w 2010 r. ponad 188 mln zł. Za leczenie chorych z innych regionów do kasy oddziału wpłynęło zaledwie 94,6 mln zł.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze