Pomorski projekt konsolidacji zarządzania szpitalami czeka na decyzję Sejmiku

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2008 15:18

Czy analizę danych niezbędnych do opracowania programu wspólnego zarządu dla szpitali marszałkowskich Trójmiasta wykona zewnętrzna firma consultingowa, czy też sam Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego? Na to pytanie odpowiedzą w grudniu radni Sejmiku. Na razie zarząd regionu nie rozpisał przetargu na tę usługę, choć planował ten krok w początkach października.

- Wszystko rozbija się o pieniądze – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. – Zatrudnienie firmy consultingowej to kosztowna inwestycja, dlatego nieco zwolniliśmy tempo. Trzeba się bowiem liczyć z wydatkami 2 lub więcej mln zł. Szukamy możliwości sięgnięcia po środki europejskie na ten cel, nie jest to jednak łatwe przedsięwzięcie. Ostateczną decyzję podejmie za kilka tygodni Sejmik. Będziemy starali się przekonać radnych, że warto wyłożyć pieniądze na analizę, bez której nie jesteśmy w stanie wiele zdziałać.

Tymczasem Pomorze nie ma zbyt wiele czasu na wdrożenie koniecznych rozwiązań. Długi szpitali marszałkowskich wynoszą obecnie około 450 mln zł, a potrzeby placówek, związane z niezbędnym do 2012 r. dostosowaniem do wymaganych standardów sanitarnych i technicznych sięgają 500 mln zł. Wspólny zarząd dla wielu szpitali pozwoliłby na spore oszczędności.

- Dzięki racjonalizacji modelu zarządzania moglibyśmy wyeliminować nawet do 20 proc. kosztów - ocenia Maciej Łukowicz. Na razie nie wiemy jednak, czy sprawdzi się jedna spółka zarządcza, czy też warto pomyśleć o kilku. Na to pytanie mogą odpowiedzieć eksperci po dokładnej analizie.

Wszystko wskazuje na to, że aby oszczędzić pieniądze, trzeba je najpierw wydać. Tak było np. w Berlinie, gdzie władze miasta zleciły w 2000 r. ekspertyzę spółce doradczej McKinsey. Analiza kosztowała 2 mln euro, ale utworzona dzięki niej spółka Vivantes GmbH przyniosła w ciągu sześciu lat skonsolidowanego zarządzania berlińskim szpitalami 200 mln euro oszczędności. Przypomnijmy, że w 1999 r. 15 berlińskich lecznic było zadłużonych na kwotę 160 mln euro.

Nad projektem konsolidacji zarządzania szpitalami pracuje również Warszawa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum