Pomorski OW NFZ: ułatwienia dla NZOZ-ów świadczących opiekę nocną i świąteczną

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2011 10:13

Aby umożliwić lekarzom, którzy są właścicielami niewielkich NZOZ-ów, świadczenie usług podczas dyżurów nocnych i świątecznych na rzecz innych podmiotów, Pomorski OW NFZ przedłużył czas na przekształcenia małych ośrodków w spółki do końca czerwca.

Pomorski OW NFZ: ułatwienia dla NZOZ-ów świadczących opiekę nocną i świąteczną

Pierwotnie NZOZ należący do lekarza można to było przekształcić w spółkę tylko do końca marca br.

W związku z rygorystycznym przestrzeganiem przepisu ustanowionego w 2004 roku, NZOZ-y należące do lekarzy nie mogą podpisywać umów ze szpitalami na świadczenie dodatkowych usług w nocy i w święta - informuje Dziennik Bałtycki. 

Z przepisów wynika, że lekarze, którzy prowadzą prywatne praktyki w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej występując pod własnym nazwiskiem, nie mogą świadczyć usług dla drugiego podmiotu w ramach identycznego kontraktu

Ścisłego przestrzegania przepisu zaczął wymagać NFZ. Jedynym sposobem, aby lekarze będący właścicielami NZOZ-ów mogli dalej świadczyć pomoc nocną i świąteczną dla innego podmiotu jest przekształcenie ich przychodni w spółki. Lekarze jednak niechętnie się na to decydują.

Przepis utrudnia życie nie tylko lekarzom, pozbawiając ich możliwości dodatkowej pracy, ale również szpitalom, które nie będą od teraz mogły korzystać z usług lekarzy prowadzących NZOZ-y w nocy i w święta, co do tej pory było powszechną praktyką. 

Więcej: Dziennik Bałtycki

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum