Pomorski OW NFZ: prawie 4,9 mld zł na świadczenia w 2018 r.

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2019 14:44

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ ostatecznie podsumował wydatki poniesione w roku 2018 na świadczenia związane z ochroną zdrowia. Łączne nakłady wyniosły prawie 4,9 mld złotych, to jest o 295,8 mln zł więcej niż w roku 2017.

Pomorski OW NFZ: prawie 4,9 mld zł na świadczenia w 2018 r.

Z tej kwoty najwięcej, bo ponad 2,4 mld zł, przeznaczono w minionym roku na leczenie szpitalne. Ponad 676 mln zł pochłonęły wydatki na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) a wizyty i zabiegi u lekarzy specjalistów kosztowały pomorski Fundusz ponad 310 mln zł. Ponad 530 mln zł to wydatki poniesione na refundację leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ sfinansował nie tylko wszystkie świadczenia zdrowotne wykonane w 2018 roku zgodnie z kwotami zawartymi w kontraktach, ale zapłacił również za wszystkie świadczenia wykraczające poza wartość zawartych umów. Łączna kwota obejmująca te ponadumowne świadczenia wyniosła prawie 33 miliony zł, z czego najwięcej, prawie 12,5 mln zł, przeznaczono na świadczenia szpitalne.

Kolejne pozycje to: ambulatoryjna opieka specjalistyczna, w której na sfinansowanie świadczeń wykraczających poza wartość umów wydano niespełna 9,4 mln zł, rehabilitacja z kwotą ponad 4,6 mln zł oraz opieka psychiatryczna z niespełna 2,5 mln zł. Ponad 1,5 mln zł kosztowały pomorski NFZ wykraczające poza wartość podpisanych umów świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze, a 1,3 mln świadczenia stomatologiczne.

Wejście w życie w maju 2018 roku ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności zobligowało pomorski NFZ do zwiększenia nakładów na rehabilitację leczniczą. W tym zakresie POW NFZ sfinansował wszystkie świadczenia wykonane na rzecz osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ponad 251 mln zł, a więc o ponad 32 mln zł więcej niż w 2017 roku, wyniosły nakłady pomorskiego NFZ w roku 2018 na programy lekowe realizowane w ramach leczenia szpitalnego. Pozwoliło to na całkowitą likwidację kolejek oczekujących na rozpoczęcie leczenia w większości realizowanych programów.

W ubiegłym roku Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał także umowy na wykonywanie wysokospecjalistycznych świadczeń do tej pory niekontraktowanych w regionie, takich jak przeszczepy wątroby, płuca, serca i płuca oraz komórek wysp trzustkowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum