wyborcza.pl/Rynek Zdrowia | 02-03-2017 14:17

Pomorski OW NFZ daje dodatkowo 3,7 mln zł na leczenie zaćmy

Na Pomorzu na operację zaćmy czeka się w najlepszym wypadku przez półtora roku. Rocznie w regionie wykonywanych jest ok. 12 tys. zabiegów, których koszt wynosi blisko 30 mln złotych. Dodatkowe fundusze na ten cel raczej kolejek nie skrócą.

Fot. archiwum

Jednak dodatkowe środki to tylko kropla w morzu potrzeb. Bo na operacje zaćmy czeka w tej chwili ok. 30 tysięcy Pomorzan.  Najkrócej – bo ok. półtora roku trzeba czekać na operację zaćmy w Centrum Medycznym VIMED w Sopocie, Centrum Zdrowia SALUS w Słupsku, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku i 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Najdłuższe kolejki są w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie pacjenci zapisywani są na zabieg nawet na rok 2024, informuje Gazeta Wyborcza.

Kilka dni temu centrala NFZ rozdała dodatkowe pieniądze na operacje zaćmy- w sumie 57 mln 94 tys. zł. Środki te pochodzą z funduszu zapasowego i mają zmniejszyć kolejki. Sylwia Wądrzyk-Bularz z centrali NFZ w rozmowie z Gazetą Wyborczą ocenia, że dodatkowe środki pozwolą przyjąć większą liczbę pacjentów - w sumie ponad 24 tys. osób.

Z tego na Pomorze trafi 3,7 mln zł, za które zostanie przeprowadzonych ok. 1600 zabiegów usunięcia zaćmy. Środki zostaną przydzielone oddziałom wykonującym takie operacje odpowiednio do ich możliwości. Na wykorzystanie dodatkowych pieniędzy placówki będą miały trzy miesiące – od marca do maja - informuje GW. Tyle że sytuacja w województwie pomorskim jest na tyle zła, że nawet ten całkiem spory zastrzyk finansowy nie rozwiąże problemu kolejek.

Więcej: www.wyborcza.pl