Pomorski NFZ z PFRON-em zachęcają do zatrudniania niepełnosprawnych

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 10:06

Podpisane w poniedziałek (20 maja) porozumienie pomiędzy Pomorskim Oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a pomorskim Narodowym Funduszem Zdrowia zakłada m.in wymianę informacji i zatrudnianie niepełnosprawnych przez placówki medyczne.

Pomorski NFZ z PFRON-em zachęcają do zatrudniania niepełnosprawnych
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dokument określa zakres współpracy i wymiany doświadczeń obu stron w celu upowszechnienia informacji o uprawnieniach osób niepełnosprawnych dotyczących dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz zaopatrzenia w wyroby medyczne. Porozumienie opisuje też rozwiązania prawne oraz przywileje i mechanizmy wsparcia z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Porozumienie podpisali: ze strony pomorskiego PFRON - dyrektor oddziału Dariusz Majorek, a ze strony pomorskiego NFZ - dyrektor oddziału Elżbieta Rucińska-Kulesz.

Dyrektor pomorskiego PFRON-u Dariusz Majorek deklarował, że chciałby zachęcać podmioty medyczne do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zachęcał, by pójść tą drogą, co Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, które nie jest już płatnikiem składek na PFRON. Zatrudnia odpowiednią liczbę osób niepełnosprawnych, co daje też korzyści.

- A my z kolei chcielibyśmy przede wszystkim wspólnie pracować nad jak największą dostępnością pacjentów niepełnosprawnych do świadczeń medycznych - mówiła z kolei dyrektor pomorskiego NFZ-u Elżbieta Rucińska-Kulesz. - Zarówno tych, które my oferujemy pacjentom, ale chcielibyśmy, żeby tę dostępność, którą oferuje im ustawa, mogli mieć poza kolejnością lub w przyspieszonym czasie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum