Pomorski NFZ o świadczeniach dla poszkodowanych w pożarze hospicjum w Chojnicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2020 16:45

Pomorski NFZ zapewni miejsca pobytu i opiekę lekarską wszystkim pacjentom hospicjum w Chojnicach po opuszczeniu przez nich szpitali. W nocy z niedzieli na poniedziałek (5/6 stycznia) w chojnickiej placówce doszło do pożaru, w którym zginęły cztery osoby, a 24 zostały ranne.

Fot. PTWP

Rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku Mariusz Szymański poinformował w poniedziałek, że instytucja ta podjęła natychmiastowe kroki w celu zapewnienia "jak najlepszej opieki medycznej" poszkodowanym w pożarze.

"Pomorski NFZ jest w stałym kontakcie z wszystkimi służbami zaangażowanymi w akcję ratowniczą, a przede wszystkim ze szpitalami w Chojnicach i Człuchowie, do których trafiły poszkodowane osoby, i deklaruje sfinansowanie każdej pomocy medycznej niezbędnej dla ratowania zdrowia pacjentów" - głosi komunikat.

Szymański podkreślił, że pomorski NFZ zapewni też "bezzwłocznie odpowiednie miejsce pobytu wraz z niezbędną opieką lekarską wszystkim pacjentom hospicjum po opuszczeniu przez nich szpitali".

"Pobyt w szpitalach, jak ustalono z kierownictwem lecznic, nie będzie podlegał żadnym ograniczeniom czasowym" - zaznaczono.

Szymański dodał, że we wtorek do Chojnic uda się dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku Elżbieta Rucińska-Kulesz, aby na miejscu zapoznać się z sytuacją i ocenić rozmiary niezbędnej pomocy.

"Pomorski NFZ pragnie przekazać wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom i bliskim ofiar tragedii" - podkreślono.

W wyniku pożaru w hospicjum w Chojnicach (Pomorskie) cztery osoby zmarły, a 24 trafiły do szpitali, w tym dwie pracownice hospicjum i dwóch policjantów.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster ogłosił w mieście dwudniową żałobę. Odwołane zostały wszystkie imprezy miejskie, a także orszak Trzech Króli.

Pożar w hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium wybuchł ok. godz. 3.10 z niedzieli na poniedziałek. Jak podał kom. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, według wstępnych ustaleń prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez jednego z pensjonariuszy, który palił papierosa. Zginął w pożarze. Śmierć poniosły jeszcze trzy osoby. Pensjonariusze hospicjum to mieszkańcy powiatów chojnickiego i człuchowskiego.

PAP - Robert Pietrzak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum