Pomorski NFZ: niech szpitale zrzekną się pieniędzy za nadwykonania

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia   • 26 sierpnia 2009 15:23

W pomorskich lecznicach wrze. Dyrektorzy szpitali nie chcą podpisywać aneksu do kontraktów z NFZ, który ich zdaniem zawiera ultimatum zamykające im drogę do występowania o zwrot pieniędzy za nadwykonania.

Pomorski NFZ: niech szpitale zrzekną się pieniędzy za nadwykonania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość szpitali podpisała umowę z Funduszem jedynie na pół roku, do czerwca br. Już przy podpisywaniu umów wiadomo było, że kontrakty mogą być za niskie.

Zarówno NFZ, jak i Ministerstwo Zdrowia, zapowiadały, że zapewne znajdą się pieniądze na pokrycie kosztów nadwykonań, które już powstały w tym roku. Teraz już wiadomo, że niestety w wyniku kryzysu zabraknie złotówek w budżecie na zapłacenie szpitalom.

Pierwsza wersja treści aneksów zakładała, że pomorski NFZ - nawet jeśli nie znajdzie pełnej kwoty, to obieca szpitalom zwrócić należność w przyszłości. Ostatecznie, jak pisze Gazeta Pomorska, Dorota Pieńkowska, dyrektor pomorskiego NFZ jednak zmieniła aneksy, które teraz zawierają ultimatum - szpital ma podpisać, że zrzeka się występowania o zwrot pieniędzy.

Dr Mirosław Domosławski ze Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku aneks dostał i... odesłał go, gdyż jak twierdzi, jego podpisanie oznaczałoby dla placówki stratę 6,2 mln złotych, czyli działanie na szkodę szpitala.

O tym, że propozycja NFZ jest nie do przyjęcia mówi Gazecie Pomorskiej też Krystyna Grzenia, dyrektor Szpitala Specjalistycznego na gdańskiej Zaspie: - Tegoroczne nadwykonania przekroczyły już 6 milionów złotych. Gdybym zgodziła się na żądania NFZ, wpędziłabym zarządzaną przeze mnie placówkę w długi.

Dyrektor Dorota Pieńkowska pytana o "aneksowy konflikt" ze szpitalami odpisała gazecie: „(..) Treść aneksu praktycznie nie różni się od wcześniej przesyłanych i akceptowanych przez świadczeniodawców aneksów bądź ugód (...) i jest zgodna z dotychczasową praktyką. Przedstawiane przez POW NFZ propozycje znajdują pokrycie w zatwierdzonym planie finansowym Oddziału”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze