Pomoc dla uzdrowisk pod warunkiem oddania wsparcia z tarczy antykryzysowej?

Autor: oprac. MP • Źródło: prawo.pl/Rynek Zdrowia22 listopada 2021 14:00

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ma wesprzeć uzdrowiska. To teoria. - Na mocy jednej ustawy pozbawia się nas pomocy przyznanej znacznie wcześniej na mocy innej - komentuje cytowany przez prawo.pl prezes Unii Uzdrowisk Polskich Jerzy Szymańczyk.

Uzdrowisko w Lądku Zdroju. Jedno z uzdrowisk na liście NFZ Fot. Shutterstock
  • W ubiegłym tygodniu parlament zakończył pracę nad  nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
  • Nowelizacja ma pomóc finansowo uzdrowiskom zamkniętym przez kilka miesięcy, ale w wyniku poprawek posłów PiS, sytuacja jest bardziej skomplikowana
  • - Na mocy jednej ustawy pozbawia się nas pomocy przyznanej znacznie wcześniej na mocy innej - komentuje cytowany przez prawo.pl prezes Unii Uzdrowisk Polskich Jerzy Szymańczyk

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk. Trzeba będzie oddać wcześniejsze?

- Narodowy Fundusz Zdrowia pozwolił przetrwać branży dzięki możliwości pobierania 1/12 zaliczek z kontraktowanych środków. A dziś podejmujemy decyzję o tym, aby te środki mogły być pozostawione w tych jednostkach na poziomie 70 proc. kosztów stałych. To byłaby zapłata za gotowość do świadczenia usług - podkreślał w trakcie prac nad poprawkami cytowany przez prawo.pl Patryk Wicher z PiS, poseł sprawozdawca.

Poprawki zakładają, że uzdrowiska mogą wnioskować do NFZ o pozostawienie 70 proc. zaliczek z kontraktowanych środków, ale kwotę tę należy pomniejszyć o dopłaty do wynagrodzeń pracowników, czy zwolnienia ze składek ZUS uzyskane jako wcześniejsze wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

Pomoc dla uzdrowisk. "Pozbawia się nas pomocy przyznanej wcześniej"

- Na mocy jednej ustawy pozbawia się nas pomocy przyznanej znacznie wcześniej na mocy innej. De facto uzależnia się zafunkcjonowanie nowego projektowanego przepisu od zrezygnowania z wcześniej otrzymanej pomocy - komentuje dla prawo.pl Jerzy Szymańczyk, prezes Unii Uzdrowisk Polskich.

- Taki zapis niesie za sobą jeszcze inne skutki. Wiele uzdrowisk prowadzi nie tylko działalność leczniczą, ale też inną gospodarczą, np. produkuje naturalne wody mineralne. Zatem przychody z tarcz należałoby rozliczyć proporcjonalnie, a w projekcie nie ma takiego rozwiązania - podkreśla Szymańczyk.

Czytaj: Koronawirus. 22 listopada. Dramatyczny wzrost hospitalizacji na oddziałach covidowych

"Codzienne umiera 10 autokarów ludzi". Dr Grzesiowski: Jeżeli władza boi się demonstracji, to powinna oddać władzę

Wnioski do NFZ o rozliczenie zaliczek do 30 listopada

Przypomnijmy, że uzdrowiska były zamknięte łącznie (w 2020 i 2021 roku) przez prawie 8 miesięcy. 

Zaliczka - jak wskazuje cytowany przez portal Szymańczyk - powinna być zakwalifikowana jako zapłata za realizację kontraktu na pokrycie kosztów stałych i utrzymania gotowości do realizacji świadczeń. - Bez konieczności odliczania jakiejkolwiek pomocy tarczowej - podkreśla.

Poprawki w nowelizacji sprawiają, że uzdrowiska muszą wyliczyć sobie, czy bardziej opłaca im się zaliczka, czy pomoc z tarczy. Jednocześnie mają czas do 30 listopada 2021 r. na złożenie odpowiedniego wniosku do NFZ o rozliczenie zaliczek tak, aby nie zwracać 70 proc.

Czytaj: Darmowe szczepienia na grypę dla wszystkich od 23 listopada. MZ podpisał nowelizację rozporządzenia

Koszmar kobiet po porodzie, który wciąż jest tabu. "Dla systemu nie istnieje"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum