Polski rynek stomatologiczny wart jest ponad 10 mld zł

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 07 września 2017 13:53

W ubiegłym roku wartość europejskiego rynku stomatologicznego oszacowano na 79 mld euro (ok 336 mld zł). W Polsce mowa o ponad 10 mld złotych. Z prognoz wynika, że do 2020 r. rodzimy będzie rozwijał się o około 7 proc. rocznie, za trzy lata osiągając wartość 12,6 mld złotych.

Polski rynek stomatologiczny wart jest ponad 10 mld zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ceny leczenia w poszczególnych częściach Europy są bardzo zróżnicowane - zwłaszcza w przypadku protetyki czy stomatologii estetycznej. Przykładowo, za pełną procedurę implantologiczną w Polsce zapłacimy minimum 3 550 zł. W Wielkiej Brytanii cena zabiegu wykonanego w klinice wyniesie prawie 1500 funtów, jednak koszty mogą wahać się pomiędzy 900-1800 funtów (ok. 3834 – 7668 zł). Najtaniej jest w Czechach, gdzie implant kosztuje 13 500 koron czeskich, czyli niecałe 2100 zł. Tymczasem we Francji średni koszt implantów dentystycznych wynosi 2400 euro (ponad 10 tys. zł).

W wielu przypadkach leczenie stomatologiczne opiera się na systemia prywatnych ubezpieczeń medycznych. Na w Wielkiej Brytanii opiera się na ofercie czterech największych ubezpieczycieli: Bupa, Axa PPP, BMI Health Care i Aviva. Ceny polis różnią się w zależności od zakresu ubezpieczenia, wieku osoby, czy stanu zdrowia i zwykle zaczynają się od około 18,50 GBP (87 zł). Oczywiście, wraz z wysokością składki zwiększa się ochrona, jaką objęta jest ubezpieczona osoba. Istnieją jednak także inne sposoby finansowania takie jak pożyczki lub kredyty stomatologiczne.

Okazuje się, że coraz częściej także w Polsce rezygnujemy z usług oferowanych przez NFZ i wybieramy prywatne gabinety stomatologiczne. Najważniejszą przyczyną jest fakt, że zdecydowana większość standardowych zabiegów dentystycznych nie jest refundowana przez NFZ i trzeba je finansować samemu.

Dodatkowo, biorąc pod uwagę czas oczekiwania na zabieg stomatologiczny refundowany przez NFZ, który potrafi sięgać kilkunastu miesięcy - niemal 80 procent pacjentów decyduje się na prywatne gabinety. Ponieważ nie stać nas na finansowanie leczenia z własnej kieszeni, musimy szukać innych rozwiązań.

- Faktycznie Polacy coraz częściej leczą się w prywatnych klinikach i gabinetach stomatologicznych, nie tylko z powodu wysokiej jakości obsługi czy nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim dzięki atrakcyjnym sposobom finansowania - już dziś wiele z zabiegów opłacanych jest ratalnie. Ponad połowa pożyczek udzielonych przez nas w 2016 roku (52,5 proc.) dotyczyła właśnie implantologii, ortodoncji, endodoncji - mówi Krzysztof Sokalski, prezes Medical Finance Group, właściciela marki MediRaty, która od ponad 5 lat finansuje zabiegi medyczne w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze