Polski Związek Niewidomych apeluje o pomoc finansową

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2009 16:23

- Zagrożone są wydawnictwa dla niewidomych i słabowidzących dzieci. Jest to dla nas ogromny problem - powiedziała dziennikarzom we wtorek (28 lipca) Anna Woźniak-Szymańska, prezes Polskiego Związku Niewidomych (PZN).

PZN wyjaśnia, że swoją działalność finansuje głównie dzięki dotacjom i zdobywanym w konkursach grantom. Np. tegoroczna dotacja z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyniosła ok. 1 mln 800 tys. zł. Aby jednak ją wykorzystać, PZN musi dołożyć do tej kwoty środki własne.

- Tak są skonstruowane konkursy dla organizacji pozarządowych, że nie finansują całości przedsięwzięć. Tak jest skonstruowane prawo, że do każdych 10 zł musimy znaleźć złotówkę - powiedziała dyrektor biura zarządu PZN Małgorzata Pacholec.

- Bywało różnie, środków było mniej lub więcej, ale w tym roku to jest drastycznie mniej - mimo naszych wielu spotkań, rozmów, próśb, pieniędzy nie ma - mówiła z kolei Woźniak-Szymańska. Dodała, że w tym roku dotacji dla PZN odmówiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

PZN podkreśla przy tym, że jedynym w kraju wydawcą czasopism brajlowskich, a obowiązkiem państwa jest taką działalność wspierać.

- Nigdzie poza PZN rodzic niewidomego dziecka lub pedagog pracujący w szkole nie jest w stanie zakupić czasopismaw języku Braille'a dla dzieci - dodała prezes Związku.

Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski zapewnia tymczasem, że resort ma pieniądze na dofinansowanie pomocy metodycznych dla dzieci słabowidzących i niewidomych, jednak ze względu na zalecenia Najwyższej Izby Kontroli od tego roku nie będą one przekazywane w formie dotacji, ale poprzez konkursy.

Dodał, że konkurs zostanie ogłoszony dopiero teraz, ponieważ wcześniej, przed nowelizacją budżetu nie było pewności czy pieniądze będą i w jakiej kwocie.

PZN podkreśla, że wydawanie czasopism i książek w języku Braille'a jest niezwykle kosztowne. Dla przykładu druk jednego egzemplarza książki kosztuje ok. 300 zł, a egzemplarza czasopisma ok. 60 zł. Koszty są tak wysokie przede wszystkim ze względu na niski nakład tych wydawnictw oraz cenę papieru.

PZN apeluje nie tylko do decydentów, ale też ludzi dobrej woli i firm, które zechciałyby wesprzeć organizację finansowo. Potencjalni darczyńcy znajdą kontakt do PZN na stronie internetowej organizacji: www.pzn.org.pl

PZN działa od 1951 r. i zrzesza ok. 70 tys. osób niewidomych i słabowidzących (jak szacuje Związek, ich liczba w kraju może być nawet trzykrotnie wyższa).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum