×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polski Ład i nowe podatki. Lekarze, pielęgniarki i menadżerowie nie zaakceptują spadku dochodów. Zapłacą zleceniodawcy

Katarzyna Gubała odpowiada za treści na temat HoReCa w serwisie horecatrends.pl w Grupie PTWP. Z PTWP związana jest od kilkunastu lat. Przed dołączeniem do segmentu treści związanych z rynkiem spożywczym i gastronomicznym była dziennikarzem i redaktorem prowadzącym w innym tytule tej Grupy - Rynku Zdrowia. Wcześniej pracowała jako dziennikarz i redaktor w Super Expressie, Trybunie Śląskiej i Dzienniku Zachodnim. Autorzy: Katarzyna Gubała; WOK • Źródło: Katarzyna Gubała, WOK   • 30 sierpnia 2021 12:00   • Aktualizacja: 30 sierpnia 2021 19:56

Polski Ład i zmiany podatkowe uderzą w dochody samozatrudnionych lekarzy, pielęgniarek, dentystów i menedżerów ochrony zdrowia. Według ekspertów osoby te będą szukać rekompensaty utraconych dochodów u pracodawców lub zleceniodawców.

Polski Ład i nowe podatki. Lekarze, pielęgniarki i menadżerowie nie zaakceptują spadku dochodów. Zapłacą zleceniodawcy
Polski Ład. Zmiany podatkowe dotkną m.in. lekarzy i pielęgniarki Fot. AdobeStock
  • Zmiany w podatkach proponowane przez PiS w ramach Polskiego Ładu spowodują wzrost obciążeń publiczno-prawnych zarówno dla kadry zarządzającej jednostkami służby zdrowia, jak i lekarzy i innych medyków
  • Trudno zakładać, że osoby te bez żadnej reakcji zaakceptują taki spadek dochodów netto
  • - Trzeba się liczyć z tym, że będą próbować w całości lub chociaż częściowo przerzucić efekt utraty dochodów na pracodawców lub zleceniodawców - wskazuje prezes Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej
  • Zaś w opinii wiceprezydenta Pracodawców RP, w rezultacie tych niekorzystnych zmian podatkowych spora część wysoko wykwalifikowanej kadry menedżerskiej i specjalistów medycznych będzie zainteresowania zmianą formuły opodatkowania
  • Może nastąpić exodus z jednoosobowej działalności gospodarczej
  • Wtedy zaplanowane przez rząd korzyści w postaci wzrostu dochodów NFZ mogą się okazać nawet o połowę niższe niż planowane - oceniają Pracodawcy RP

Polski Ład i nowe podatki. Medycy i menadżerowie tego nie zaakceptują 

W ocenie Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ) planowane zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu spowodują wzrost obciążeń publiczno-prawnych zarówno dla kadry zarządzającej jednostkami służby zdrowia jak i lekarzy.

- Biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w tych grupach zawodowych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, jak i progów podatkowych nie zrekompensuje obciążenia z tytułu nałożenia 9% składki zdrowotnej w proponowanym kształcie – mówi Rynkowi Zdrowia Dariusz Rajczyk, prezes Zarządu Głównego STOMOZ.

Czytaj więcej: Polski Ład. Nowe podatki dla pielęgniarek, lekarzy i menedżerów. Ekspert tłumaczy, co się zmieni

Lekarze i menedżerowie będą zmuszeni zareagować na spadek dochodów

Wskazuje, że w przypadku osób sprawujących swoje funkcje na podstawie aktu powołania będzie to spadek wynagrodzenia netto o 9%, podobnie w przypadku lekarzy prowadzących działalność gospodarczą pracujących na zasadzie samozatrudnienia.

- Trudno zakładać, że osoby te bez żadnej reakcji zaakceptują taki spadek dochodów netto. Trzeba się liczyć z tym, że będą próbować w całości lub chociaż częściowo przerzucić efekt utraty dochodów na pracodawców lub zleceniodawców. Szczególnie, że jak powszechnie wiadomo, brakuje lekarzy w naszym kraju, więc z łatwością mogą wywierać presje płacowe na podmioty, dla których pracują - uważa prezes Dariusz Rajczyk.

Dodaje, że z pewnością, osoby te będą również rozważać zmianę formy prowadzenia działalności gospodarczej lub formy opodatkowania aby częściowo zneutralizować skutki zmian.

- Jednym z rozwiązań może być wybór ryczałtu jako formy opodatkowania, szczególnie, że tu planowana jest pozytywna zmiana tj. obniżenie stawki ryczałtu z 17% do 14% dla lekarzy, dentystów czy pielęgniarek - zauważa prezes STOMOZ.

Czytaj również: Polski Ład to paraliż intensywnej terapii. Szef Związku Zawodowego Anestezjologów ostrzega: Koszty poniosą pacjenci

Mniejszy ryczałt nie zrekompensuje w całości wzrostu obciążeń

Podkreśla, że taką zmianę należy jednak każdorazowo indywidualnie przeanalizować, ponieważ jej efekt zależy od wielkości przychodów oraz poziomu kosztów w danej działalności i nie w każdym przypadku przyniesie korzyści.

- Niemniej, nawet przejście na 14 % ryczałt nie zrekompensuje w całości wzrostu obciążeń, ponieważ uwzględniając proponowany sposób obliczenia składki zdrowotnej w przypadku ryczałtu, czyli 1/3 podatku - powoduje realne obciążenie na poziomie prawie 19% od przychodu, porównując do obecnie stosowanej 19% stawki liniowej, ale od dochodu - zwraca uwagę Dariusz Rajczyk.

I podsumowuje: - Planowane zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu mogą wpłynąć korzystnie wyłącznie na dochody netto personelu o niższym poziomie wynagrodzeń, ale nie spowodują obniżenia kosztów placówek medycznych, a wręcz odwrotnie - biorąc pod uwagę powyższe - mogą się przełożyć na wyższe koszty zatrudnienia lekarzy i kadry kierowniczej. Mamy więc nadzieję, że podwyższenie składki zdrowotnej będzie równolegle skutkowało wzrostem wartości kontraktów placówek medycznych z NFZ, aby zrekompensować przewidywany wzrost kosztów zatrudnienia.

Polecamy: Polski Ład to zamach na zarobki lekarzy. NRL ostrzega: zwiększy deficyt kadr medycznych

Polski Ład może spowodować exodus z jednoosobowych działalności

W opinii prof. Pawła Wojciechowskiego, wiceprezydenta i głównego ekonomistę Pracodawców RP projektowane zmiany podatkowe Polskiego Ładu oznaczają wzrost kosztów pracy dla osób o wyższych kwalifikacjach, zwłaszcza dla kadry menedżerskiej wyższego szczebla.

- Po pierwsze za sprawą odejścia od ryczałtowej formuły naliczania składki zdrowotnej, która wynosi 382 zł na rzecz liniowej 9-procentowej składki, co połączone z niemożnością odliczenia składki zdrowotnej od uczyni nieatrakcyjną jednoosobową działalność gospodarczą, czyli formę opodatkowania, z której korzystają pracownicy zawodów medycznych - podaje Rynkowi Zdrowia prof. Wojciechowski.

W opinii wiceprezydenta Pracodawców RP, że w rezultacie tych niekorzystnych zmian podatkowych spora część wysoko wykwalifikowanej kadry menedżerskiej i specjalistów medycznych będzie zainteresowania zmianą formuły opodatkowania.

Jak wskazuje kadra będzie rozważała jedną z trzech możliwości: wspólnika w spółce z o.o. , pracy najemnej na część etatu w innej rezydencji podatkowej albo przejście na ryczałt.

- Tu warto zrobić uwagę, że wcale opodatkowanie przychodów nieewidencjonowanych - wbrew temu co mówi rząd - nie będzie formą najatrakcyjniejszą. Owszem ryczałt spadnie z 17 do 14 proc., ale wzrośnie składka zdrowotną z kwoty 382 zł do wysokości 1/3 stawki ryczałtowej od przychodu, a więc efektywnie wyniesie 18,66 proc., czyli wyniesie więcej niż obecnie 17 proc. - wylicza prof. Paweł Wojciechowski.

Zauważa, że jeśli dochody członków zarządu z tytułu powołania zostaną objęte obowiązkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym, to tym więcej wysokiej klasy menedżerów będą zainteresowani podatkową optymalizacją.

- Jeśli rzeczywiście nastąpi exodus z jednoosobowej działalności gospodarczej, to zaplanowane przez rząd korzyści w postaci wzrostu dochodów NFZ mogą się okazać nawet o połowę niższe niż planowane - zwraca uwagę wiceprezydent Pracodawców RP. - Dlatego Pracodawcy RP proponują odłożenie reformy o rok w celu przeprowadzania pogłębionych analiz oraz rzetelnych konsultacji w celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla potrzebnej reformy podatkowej.

Sprawdź: Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc. Rząd bliski podjęcia decyzji

Samorząd lekarski o Polskim Ładzie: to zamach na zarobki lekarzy

Naczelna Rada Lekarska zmiany podatkowe zakładane przez Polski Ład nazywa wprost: ‘’To zamach na zarobki lekarzy’’. Zdaniem samorządu lekarskiego wprowadzenie projektowanych zmian spowoduje istotne zwiększenie obciążeń fiskalnych większości kadr medycznych, w tym lekarzy i lekarzy dentystów, a w konsekwencji na spadek ich realnych wynagrodzeń.

NRL negatywnie ocenia przede wszystkim zmiany dotyczące zasad ustalania i rozliczania składki zdrowotnej, w tym likwidację możliwości odliczania 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

- Wprowadzone w tym zakresie zmiany wpłyną na wzrost obciążeń fiskalnych całego personelu medycznego, także tych osób, którzy wykonują swój zawód wyłącznie w ramach stosunku pracy. Szczególnie dotkliwe będą jednak dla tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą - zaznacza samorząd lekarski.

Prezydium NRL przypomina, ze obecnie znacząca część personelu medycznego, nie tylko lekarze i lekarze dentyści, to osoby będące przedsiębiorcami. Wielu z nich pracuje też nie tylko na etacie, ale prowadzi dodatkowo prywatne gabinety, czy świadczy usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Czytaj też: Polski Ład to zamach na zarobki lekarzy. NRL ostrzega: zwiększy deficyt kadr medycznych

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze