×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzyły w pielęgniarki i położne. Interpelacja do ministra zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 16 lutego 2022 09:53

Polski Ład i zmiany podatkowe uderzyły w pielęgniarki i położne.  - Jakie konsekwencje zmian podatkowych w odniesieniu do wynagrodzeń pielęgniarek i położnych przewiduje ministerstwo? – pytają posłowe KO w interpelacji do ministra zdrowia.

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzyły w pielęgniarki i położne. Interpelacja do ministra zdrowia
Polski Ład uderzył w zarobki pielęgniarek i położnych. Fot. AdobeStock
 • Polski Ład i zmiany podatkowe uderzyły w pielęgniarki i położne. Jak zgłaszają na zmianach tracą nawet po kilkaset złotych
 • Do ministra zdrowia wystosowana została interpelacja posłów Koalicji Obywatelskiej w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład
 • Jak zauważają autorzy interpelacji „blisko 20 proc. pracowników systemu ochrony zdrowia oraz opieki socjalnej łączy umowę o pracę z umową zlecenia czy też jednoosobową działalnością gospodarczą” – oznacza to, że zarabiają znacznie powyżej średniej krajowej
 • Posłowie pytają szefa resortu o to, jakie konsekwencje spowodowane zmianami podatkowymi przewiduje MZ w odniesieniu do wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Polski Ład. Zmiany podatkowe uderzyły w pielęgniarki i położne

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zarobków pielęgniarek i położnych została wystosowana przez posłów Koalicji Obywatelskiej:

 • Krystynę Sibińską,
 • Marię Małgorzatę Janyskę,
 • Zofię Czernow,
 • Jarosława Urbaniaka,
 • Monikę Wielichowską.

Jak zaznaczają autorzy oficjalnego pisma, "blisko 20 proc. pracowników systemu ochrony zdrowia oraz opieki socjalnej łączy umowę o pracę z umową zlecenia czy też jednoosobową działalnością gospodarczą". Oznacza to tym samym, że zarabiają oni znacznie powyżej średniej krajowej – pracownicy ci otrzymali również podwyżki wynagrodzeń.

- Eksperci są zgodni co do tego, że powinny zostać znowelizowane przepisy w taki sposób, aby złożenie oświadczenia umożliwiające korzystanie z kwoty zmniejszającej podatek było możliwe w każdej chwili. Specjaliści są także zdania, że oświadczenie powinno być dostępne również dla osób mających umowę zlecenia – zaznaczają.

Pytania do MZ o dalsze działania

Autorzy interpelacji pytają ministra zdrowia o dalsze działania w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

 1. Jakie konsekwencje zmian podatkowych w odniesieniu do wynagrodzeń pielęgniarek i położnych przewiduje ministerstwo?
 2. Czy efektem wprowadzenia zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie może być spadek zatrudnienia w ochronie zdrowia?

Polski Ład negatywnie odbił się na wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Przypomnijmy, pod koniec stycznia tego roku Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała ankietę, aby zbadać, jak bardzo zmiany podatkowe wprowadzone przez Polski Ład wpłynęły na wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Jak się okazuje, pielęgniarki i położne, które wzięły udział we wspomnianej ankiecie straciły na Polskim Ładzie, a część z nich rozważa już rezygnację z pracy w kilku miejscach. Najwięcej problemów zaś zgłaszają te pielęgniarki, które pracują na emeryturze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum